80-årige Ole: En ustoppelig kraft på arbejdsmarkedet
Ole Bendixen fortsætter med at arbejde tre dage om ugen hos MK Stål & Maskinteknik til stor inspiration for sine kolleger.
Fredag var en særlig dag hos MK Stål & Maskinteknik i Nørager, fordi der var flere begivenheder at fejre.
Oliver Maylander blev udlært smed, Peter Kvist kunne fejre sit 15-års jubilæum, og Ole Bendixen rundede de 80 år.
Derudover er virksomheden stolt af at have hele fem lærlinge.
Det står indskrevet i MK Stål & Maskintekniks dna, at den skal tage ansvar for uddannelse af fremtidens håndværkere.
Alder ingen hindring
Ole Bendixen, 80 år, er et levende bevis på, at alder ikke behøver at være en hindring for at være aktiv på arbejdsmarkedet.
Han arbejder stadig tre dage om ugen, og hans tilstedeværelse er en kilde til inspiration for både kolleger og lærlinge.
Ole Bendixen er en uundværlig del af teamet, der består af ca. 20 medarbejdere, herunder smede, specialiserede mekanikere, industriteknikere, projektledere, tekniske tegnere, malere og sandblæsere.
Ole Bendixen arbejder mandag, tirsdag og onsdag til middag, og hans grunde til at fortsætte på arbejdsmarkedet er mange.
»Det sociale ved at komme på job, noget at stå op til, ansvar og gode kolleger er det, der driver mig. Jeg prøver altid at gøre en forskel og holde kroppen i gang,« lyder det fra den 80-årige medarbejder.
Hans motto er ’Never give up’.
Mange års erfaring
MK Stål & Maskinteknik, der ejes af Morten Knudsen, har i mere end 15 år arbejdet med stål- og maskinopgaver, herunder reparation, ny konstruktion, montage og rådgivning.
Med erfaring, der strækker sig over 40 år, har MK Stål & Maskinteknik opbygget en omfattende viden og høj faglighed, som de anvender i deres projekter.
80-årige Ole Bendixen repræsenterer således kontinuiteten i virksomheden - om nogen.