Fortsæt til indhold

Butikker sammen om spektakulært modeshow og masser af præmier

Byens butikker går sammen om et brag af et modeshow med banko, vin og let anretning. Overskuddet går til velgørenhed i nærområdet.

Samfund

I Rønde, hvor fællesskabet blandt byens butikker blomstrer, og sammenholdet er stærkt, ved de, at hvad der er godt for én butik, er godt for alle.

Her er de ikke blot naboer, men partnere i en fælles drøm om at skabe noget større.

Torsdag 9. oktober kl. 18.30 - 22.00 bliver Rønde Idrætscenter fyldt med mode, banko og velgørenhed, når byens butikker går sammen om at skabe en hyggelig aften.

Dørene åbnes allerede kl. 17.30, så gæsterne kan finde deres pladser og senere nyde en let anretning og et glas vin, inden showet går i gang.

For kun 135 kr. får man adgang til både modeshow, bankoplader, vin og mad.

Modellerne stråler på scenen og viser den nyeste mode med selvtillid. Arkivfoto

Et brag af et modeshow

Boutique GLAD, Otto, Cornershop, Hr Haslund, Zjoos - Rønde og Profil Optik Rønde har lagt kræfterne sammen for at skabe et spektakulært modeshow med hele 32 indgange på scenen.

Pernille Wierzba er konferencier og vil guide de forventede 250 gæster gennem aftenen med humor og charme.

»Det kræver minutiøs planlægning, og de deltagende butikker har mødtes flere gange for at få koordineret modeshowet. Nu er alt klappet og klart, og forventningerne er store,« fortæller Mariann Thomsen fra Otto.

Masser af gode præmier

Banko er en stor del af aftenen, og der er masser af gode præmier på spil.

Overskuddet fra arrangementet går til velgørenhed i nærområdet.

»Det har bestemt en effekt at lave sådan et show. Mange kigger forbi i butikkerne efter showet og siger, at vi skal have det her specifikt,« fortæller Mariann Thomsen.

De øvrige deltagende butikker nikker, også ’Drengene’ fra Hr. Haslund, som er blevet kælenavnet for de driftige brødre i herretøjsforretningen, Jakob og lillebror Jannik Paulsen, i byens handelsmiljø.

Primært kvinder, men også mænd

Selvom modeshowet primært tiltrækker kvinder, er der også plads til mænd blandt de 250 gæster.

»Der kommer også heldigvis mænd, men primært er det selvfølgelig kvinderne, som mest går til modeshow. Mange får en hyggelig aften sammen ud af det sammen med naboer, venner og bekendte,« bemærker Mette Bak fra Boutique GLAD.

Det er tydeligt, at arrangementet har en bred appel og skaber en følelse af fællesskab i Rønde. Men faktisk kommer der gæster langvejsfra for at opleve denne særlige aften.

Mariann Thomsen nævner Hadsten, Assentoft og Randers, som byer, hvor de udenbys gæster kommer kørende fra.

Med alt klappet og klart, ser Rønde Idrætscenter frem til en aften fyldt med stil, spænding og velgørenhed.