Fortsæt til indhold

LA vil opføre atomkraftværk i Aarhus

Ved at droppe havvindsudbud til 55 milliarder kroner vil LA finansiere to nye atomkraftværker i Danmark.

Samfund
/ritzau/

Liberal Alliance vil skrotte det kommende havvindsudbud til 55,2 milliarder kroner og bruge pengene på at opføre flere atomkraftanlæg i Danmark.

Det fremgår af et nyt udspil fra partiet, der søger at vise vejen for etablering af kernekraft i Danmark.

»Vi kommer ikke uden om, at det i første omgang kræver statsstøtte at få atomkraft i Danmark,« skriver partiet i sit udspil.

Liberal Alliance erkender, at Danmark har en styrkeposition inden for den vedvarende sol- og vindenergi.

Men det er ikke tilstrækkeligt med vejrafhængige teknologier, hvis der skal sikres en fast og konsekvent flydende klimaneutral strømproduktion, lyder det.

»Hverken i forhold til forsyningssikkerhed eller den grønne omstilling. Der er brug for ren, rigelig og stabil energi. Der er brug for atomkraft,« skriver partileder Alex Vanopslagh på det sociale medie X.

Partiet har allerede udset sig to konkrete steder, hvor man vil opføre atomkraftanlæg.

Det ene sted er ved Studstrupsværket i Aarhus, det andet er ved Asnæsværket i Kalundborg.

Konkret forestiller Liberal Alliance sig, at der vil være tale om atomkraftværker med små modulære reaktorer (SMR).

Partiet vil opføre mindst én reaktor på 300 MW i hvert kraftværk for hovedsageligt at producere strøm, mens overskudsvarmen skal bruges til fjernvarme i lokalområdet eller procesvarme til industrien.

Atomkraft har længe været pålagt et de facto-forbud i Danmark, som Liberal Alliance vil have ophævet.

Danmark har i kraft af forbuddet ingen reel kernekraftproduktion i dag, mens flere andre europæiske lande som Frankrig, Sverige og Finland har store atomkraftværker.

Alligevel vil Liberal Alliance have, at Danmark skal indhente de lande, der har brugt årtier på at opbygge deres sektor.

»Vi vil opbygge atomforskning og en atomindustri i verdensklasse, og vi vil lave et stærkt nordisk samarbejde om atomkraft,« skriver Alex Vanopslagh på det sociale medie X.

I Aarhus jubler partiets spidskandidat til kommunalvalget, Michael Christensen, over moderpartiets udmelding.

»Planen passer perfekt med de ambitioner, vi har om at være det grønneste parti i Aarhus Byråd. Hvis kernekraft på Studstrup fremover indtænkes i energimikset vil de meget upopulære og energimæssigt ineffektive planer om vindmøller og solcelleparker rundt omkring i Aarhus Kommune, senest ved Vosnæs, Studstup og på Aarhus Havn, endegyldigt kunne skrottes. Hermed åbnes mulighed og plads til genetablering af arealer med vild natur,« siger han og fortsætter:

»I Aarhus fik vi for et par år siden et tilbud fra svenske Kärnfull om at opføre et kernekraftværk på Studstrupværkets grund. Der ligger altså konkrete planer, som bygger på erfaringer fra Sverige, der satser stort på kernekraft. Hvis der gives grønt lys fra Folketinget, tror jeg ikke ,det er urealistisk, at kernekraft kan bliver en realitet i Aarhus allerede et godt stykke tid før 2040, som er den tidshorisont, udspillet arbejder med,« vurderer Michael Christensen.