Aarhus Kommune vil forbyde beboelse i farlig landejendom: Ejer forundret
Byråd skal bestemme om stuehus på landejendom skal erklæres ubeboelig. »Det er en meget drastisk beslutning at tage,« siger ejer.
Det sker sjældent, men en gang imellem står det så grelt til med en boligs stand, at kommunen må træde til.
Sådan et tilfælde er der på en gård øst for Harlev på Benneshede 2, mener Teknik og Miljø i Aarhus Kommune.
Magistratsafdelingen har indstillet til byrådet, at stuehuset på landejendommen skal kondemneres.
Kondemnering er en myndigheds mulighed for at erklære en ejendom uegnet til beboelse, hvis det er decideret farligt at opholde sig der.
Og det er altså tilfældet på Benneshede 2, vurderer kommunen.
Det skyldes blandt andet, at huset, der fungerer som udlejningsbolig, er så massivt ramt af skimmelsvamp, at der er »nærliggende sundhedsfare ved ophold,« står der indstillingen til byrådet.
Den vurdering underbygges af tests fra boligen, hvor den eksterne rådgiver konkluderer, at »forekomsten af skimmelsvampe i bygningen er på et niveau langt over, hvad der anses for værende normalt«.
Ifølge rapporten er der tegn på kraftige vandskader, og billeder fra stedet viser da også, at der er huller i taget, mens der inde i boligen er dokumenteret både hvide og sorte skimmelbelægninger.
Ejeren af Benneshede 2 er landmand Jens Jørgen Dyrbjerg, der ifølge offentlige registre ejer 19 forskellige ejendomme - 17 i Aarhus og to i Skanderborg Kommune. Størstedelen af dem fungerer som udlejningsboliger.
Til avisen siger Jens Jørgen Dyrbjerg, at landejendommen i Harlev har været i familiens eje i over 100 år, og at han har protesteret over kommunens indstilling.
»Der findes skimmelsvamp mange steder, selv i nybyggeri. Jeg synes, det er en drastisk beslutning at tage. Der har boet nogen der i over 100 år. Så kommer der en ny lejer, som ikke varmer det op, og så skal det pludselig kondemneres. De fratager mig indtægtsmuligheder, der bidrager til gårdens drift,« siger han til avisen, men ønsker ikke at kommentere sagen yderligere.
Ifølge Teknik og Miljøs indstilling er det ifølge byfornyelsesloven kommunens pligt at føre tilsyn med indeklima i boliger.
»I praksis sker dette efter konkrete henvendelser,« skriver forvaltningen og indikerer, at det er et tip, der gjorde myndigheden opmærksom på problemerne på adressen.
Kondemnering er dog så indgribende en afgørelse, at det er byrådet, der skal tage beslutningen.
Magistraten behandlede tirsdag den 16. december sagen og indstillede til byrådet, at det skal følge Teknik og Miljøs anbefaling om kondemnering.
Byrådet forventes først at skulle behandle sagen i det nye år.
Seneste kondemneringsbeslutning i Aarhus Kommune var i december 2024, hvor en kælderlejlighed på Silkeborgvej blev erklæret uegnet til beboelse.