121 millioner kroner omdanner tidligere skole til kulturhus
Hvad der tidligere var journalisthøjskolen er i gang med at blive forvandlet til et kulturhus. Nu rykker det et skridt tættere på.
I juni 2025 sikrede Nordea-fonden med et tilsagn om 95 millioner kroner i støtte, at en ambitiøs fysisk transformation af den tidligere Journalisthøjskole fra uddannelsesbygning til levende og mangfoldigt kultur- og bydelshus kunne iværksættes.
Holdet bag projektet, FO-Aarhus og Fonden Ryesgade 7, har den seneste tid været i arbejdstøjet, og nu er de klar med de første nyheder fra projektet.
Nu er der åbnet for prækvalifikation til opgaven som totalrådgiver for den fysiske transformation af den markante brutalistiske betonbygning, som huser Kulturhus Bunkeren.
Det skriver FO-Aarhus i en pressemeddelelse.
Hvad der engang var den tidligere Journalisthøjskole bliver i fremtiden til et kulturhus. Et projekt med en samlet anlægssum på 121 millioner kroner.
»Vi har valgt at sætte aktiviteter i gang tidligt og invitere menneskerne omkring Bunkeren med ind i processen. Kulturhus Bunkeren skal ikke bare bygges – det skal vokse frem sammen med dem, der skal bruge det – og vi står et sted, hvor både fællesskabet og indholdet begynder at tage form. Det gør os meget nysgerrige på, hvem der melder sig som totalrådgiver, for de fysiske rammer bliver afgørende for, at Bunkeren kommer til at kunne løfte alle de aktiviteter vi drømmer om,« siger Anne Thorø Nielsen, skoleleder i FO-Aarhus og direktør i Fonden Ryesgade 7.
Ansøgningsfristen for prækvalifikation er den 23. januar 2026 kl. 23.59. Prækvalifikationen forventes afgjort den 30. januar, og der afholdes besigtigelse af bygningen den 6. februar. Den endelige kontrakt forventes indgået i uge 13.