Fortsæt til indhold

Christian skulle kun være i Grenaa i tre måneder - nu har han været her i 23 år

Christian Gøttsche kan fejre 25 års jubilæum i dækbranchen.

Samfund

Aftalen var, at Christian Gøttsche i sin tid skulle tage turen fra Hjulcentret i Lemvig, hvor han var ansat, til samme firmas afdeling i Grenaa i tre måneder, fordi lederen af dækcentret her havde fået lidt bøvl med hjertet.

Men sådan kom det ikke til at gå. Hjertebøvlet gik ikke over, så Christian fik tilbudt lederstillingen, takkede ja og nu har han sørget for at holde Grenaa og omegn godt kørende med det rette dæktryk og mønster til at stå fast i al slags vejr i 23 år. Sammen med de to indledende år i Lemvig, betyder det, at han nu med et kvart århundredes erfaring kan fejre 25 års jubilæum i dækbranchen.

Det gør han fredag 30. januar, hvor der er jubilæumsreception og åbent hus hos Dækpartner Grenaa på Rolshøjvej 1 fra klokken 12-17, hvor den lokale slagter tænder grillen op, så man kan få lidt godt at spise og en fadøl eller sodavand til.

Der er sket noget gennem årene. Både på den ene og anden måde for Christian - arbejdsmæssigt og privat.

Glad mand med fire nye dæk

Hjulcentret var for 25 år siden et firma, der markedsførte sig med en glad mand, som lige havde fået fire Viborgdæk på sin bil. Og det var her Christian Gøttsche i sin tid rykkede ind i Grenaa - i lokaler på Ringvejen, som udover ham rummede en enkelt ansat. Siden tog Euromaster over - og nu er navnet ændret til Dækpartner. Adressen er også ændret - fra Ringvejen til Rolshøjvej, hvor der er mere plads til de seks ansatte - otte i de måneder, hvor der for alvor skiftes mellem sommer- og vinterdæk.

Men alligevel er der ikke plads nok. Der er 750 kunder, som har et abonnement på dækskifte og opbevaring af det dæksæt, som ikke bruges, så der er gang i planerne om at bygge 600 kvadratmeter til det eksisterende værksted, kontor og lager. Det er nødvendigt med en udvidelse for at få plads til flere dæk - til alt fra personbiler over lastvognsdæk og til de helt store traktorer. I sin tid på Ringvejen havde Hjulcentret 38 sæt hjul til opbevaring - nu er tallet altså 750 på dækhotellet.

Højt serviceniveau

Serviceniveauet har alle dage været højt. Telefonen tages døgnet rundt, hvis et landbrugskøretøj er punkteret midt i høstarbejdet, eller en lastvogn skal have et nyt dæk midt om natten. Eller som i disse måneder, hvor det er vigtigt, at alle saltspredere kan komme på landvejene, når behovet er der.

»Det er nok også derfor, at vi er blevet så store, som vi er,« siger Christian om det lokale firma, der har kunder på hele Djursland.

Oprindeligt er Christian udlært mekaniker i Jelling. Han stammer oprindeligt fra Struer, og nåede som nævnt også at arbejde i Lemvig, inden turen gik til Grenaa. Da troede han helt og holdent på, at han skulle tilbage til det nordvestjyske, når afløsertjansen var overstået, så han kunne flytte ind i den nyerhvervede ejerlejlighed i Struer.

Turene tilbage til hjemegnen blev med tiden færre og færre - og nu er jeg glad for at være i Grenaa. Mon ikke, at jeg er ved at være anerkendt i byen?
Christian Gøttsche

I de 25 år, Christian har haft dæk som sit arbejdsområde, er der sket en voldsom udvikling. Tidligere havde vinterdæk ikke så mange tilhængere, da mange mente, at de støjede for meget. Men den teknologiske udvikling på området har været stor, og medarbejderne er konstant nødt til at dygtiggøre sig.

»Jeg kom aldrig tilbage til Lemvig og Struer igen. Turene tilbage til hjemegnen blev med tiden færre og færre - og nu er jeg glad for at være i Grenaa. Mon ikke, at jeg er ved at være anerkendt i byen,« siger Christian, der for nyligt er fyldt 47 år og derfor har mange år tilbage på arbejdsmarkedet.

Måske vil nogle huske ham som noget større i de første år i Grenaa. Vægten var da omkring de 200 kilo - og kunderne gav ham kælenavnet ’Gummibjørnen’ - med reference til hans arbejde som dækfagmand og den anselige vægt. Men det ændrede en fedmeoperation i 2011 på. Og en flok cykelglade gutter bakkede op om vægttabet, som nåede et resultat på 85 kilo. Det blev også starten på motionscykelholdet ’Tour de Gummibjørn’. Takket være den aktive indsats er det tydeligt, at Christian har det meget bedre i dag og er lykkedes med at fastholde vægttabet. Den dag i dag er Christian utroligt glad for cykelkammeraternes hjælp. Mon ikke nogle af dem kigger forbi på jubilæumsdagen?