Kongen skyder Royal Run i gang i Østjylland
Når Royal Run 2026 finder sted 2. pinsedag den 25. maj, bliver det med deltagelse af tre medlemmer af Kongehuset og over 100.000 deltagere i fem danske byer: Randers, Ringkøbing, Middelfart, Helsingør og København/Frederiksberg.
For ottende gang indleder kong Frederik Royal Run, denne gang i Randers.
Det oplyser Danmarks Idrætsforbund i en pressemeddelelse.
Herfra går turen videre til Middelfart og til sidst København/Frederiksberg, hvor han også deltager. Dronningen stiller op i Helsingør, og Kronprinsen løber med i Ringkøbing.
De kongelige deltager her:
- Kongen starter Royal Run i Randers
- Kronprinsen deltager i Ringkøbing
- Kongen deltager også i Middelfart
- Dronningen deltager i Helsingør
- Kongen deltager afslutningsvist i København/Frederiksberg
»Vi glæder os til sammen med værtsbyerne at skabe endnu en stor oplevelse for deltagerne i et historisk stort Royal Run. Motionsfesten 2. pinsedag har på kort tid etablereret sig som et samlingspunkt, der binder byer og generationer sammen. Den kongelige deltagelse i værtsbyerne er med til at understøtte denne unikke begivenhed,« siger Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI.
Med 111.500 tilmeldte deltagere sætter Royal Run 2026 ny rekord. Samtidig viser tallene, at 34 procent af de tilmeldte aldrig har deltaget i et motionsløb før.