Afspærring af trafikeret gade sender bilister ud på en omvej
Det næste døgn er Værkmestergade spærret, og det betyder, at bilister må ud på en omvej.
Værkmestergade i Aarhus C er endnu en gang blevet spærret. Det er en af de to veje ind til Bruuns Galleri.
Det skriver Trafik i Aarhus i et Facebook-opslag.
Denne gang skyldes spærringen arbejde ved Hotel Comwell.
Og det er ikke den eneste gade, som bliver spærret i denne uge. På lørdag bliver Spanien spærret, fordi den nye kulbro bliver monteret.
Kulbroen bliver en gangbro, som skal gå over Spanien. Den skal forbinde Sydhavnskvarteret med Frederiks Plads og banegårdsområdet i Aarhus.
Når stykket over Spanien er sat på, bliver det sidste rækværk og belysning gjort færdig. Herefter begynder de på Kultorvet, som ligger mellem Train og det kommende Hotel Moxy.
»Vi ved, det vil give noget bøvl med trafikken, og der er mange, der skal finde alternative ruter. Vi arbejder så hurtigt vi kan og åbner vejen, når det er muligt,« skriver de i Facebook-opslaget.
Værkmestergade åbner igen torsdag 19. februar klokken 18.