Fortsæt til indhold

Kan Aarhus redde fremtidens mad? Festival bringer Ghana og lokale producenter sammen

På Dokk1 8. maj samler Madland Festival forskere, iværksættere og madaktører i et forsøg på at gentænke vores madsystem – fra mark til måltid.

Samfund
ed

Madland Festival vender tilbage til Aarhus 8. maj, hvor Dokk1 danner ramme om en dag med fokus på fremtidens madsystemer – både lokalt og globalt.

Det skriver Madland i en pressemeddelelse.

Festivalen samler borgere, forskere, producenter og madaktører fra Danmark og udlandet til samtaler om, hvordan mere robuste lokale madsystemer kan udvikles i praksis. I år er der blandt andet fokus på forbindelser mellem Aarhus og Ghana.

Blandt deltagerne er aktører fra Ghana Food Movement og Ghana Venskab samt en række lokale initiativer som REKO Aarhus, Nye Bønder, Pøtgaard Fåreost Gårdmejeri, Tallerkensmæk, SchwesterBrau og Blød og Sprød.

Også forskere fra Aarhus Universitet og elever fra Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelse deltager.

Efter formiddagens program inviterer Madland til fællesfrokost i Verdensrummet på Dokk1, hvor lokale madhåndværkere serverer en menu baseret på sæsonens grøntsager, urter, brød fra byen og lokal øl.

Ifølge stifter og programdirektør Marie Sainabou Jeng er målet at skabe et fælles rum for forandring i madsystemerne – på tværs af både fagligheder og landegrænser.

»Madland er stedet, hvor man kan møde de mange, der gennem deres daglige virke er med til at sikre adgang til lokal, sund, sæsonbaseret og ægte mad produceret med omtanke for hav, jord, natur og mennesker. På festivalen får de scenetid, sprog og synlighed. Uanset om du er borger eller professionel, inviterer vi dig til at være med i forandringen – i et fællesskab for alle, der spiser, handler og arbejder for lokale resiliente madsystemer og global retfærdighed,” udtaler stifter og programdirektør,« Marie Sainabou Jeng.

Det var første gang, at Madland Festival blev afholdt i Aarhus sidste år. I år udvides den yderligere og bliver blandt andet afholdt på Fyn.