Politiet roser aarhusianerne for fodboldfest - men der var lidt malurt i guldbægeret
Der var rigtig mange mennesker i byen i går, og i få tilfælde kammede humøret tilsyneladende over.
Der var mange tusinde mennesker i Aarhus, da AGF søndag spillede sidste kamp i sæsonen og fejrede mesterskabet.
Langt de fleste af de fremmødte fejrede guldet på festlig og fredelig vis, og fra Østjyllands Politi er der generelt ros til de mange glade fans.
»Stor ros til de mange borgere, der var mødt op for at feste i Aarhus. Vores betjente havde en travl dag, men de mødte primært glade mennesker, der tog hensyn til hinanden, og med så mange tusinde mennesker samlet i byen, er mit overordnede indtryk, at det var en festlig og fornøjelig aften for hovedparten af de mange tusinde mennesker,« siger politiinspektør Brian Voss Olsen.
Der var dog en anelse malurt i guldbægeret, oplyser Østjyllands Politi.
Omkring kl. 00.30 var en større gruppe AGF-fans forsamlet ved Honnørkajen, hvor de affyrede fyrværkeri.
Da Østjyllands Politi ankom til stedet, blev der affyret fyrværkeri mod nogle af betjentene - ingen kom dog til skade ved episoden.
Betjentene beslaglagde en del kilo fyrværkeri, og mens de gik væk med det, blev en af dem sparket på kroppen af to mænd. Østjyllands Politi efterforsker sagen nærmere for at finde frem til gerningsmændene.
Tidligere, omkring kl. 21.00, blev to drenge på 15 og 16 år taget i at skyde med bomberør ud over en større forsamling på Telefontorvet, ligesom de delte bomberør ud til andre.
Begge blev sigtet for overtrædelse af fyrværkeriloven.
Østjyllands Politis specialpatrulje sigtede desuden fire mænd for at have kokain på sig, mens de var på vej til selve fodboldkampen. Den ene blev sigtet for at ville sælge det, da han havde flere salgsposer på sig.
Derudover blev tre fodboldfans sigtet for at have maskering på sig.
Flere voldsepisoder
Med rigtig mange mennesker i byen var der også i nattelivet lidt at se til for politiet.
Omkring kl. 21.30 opstod der slagsmål mellem to grupper af mænd på Frederiks Allé. En 36-årig mand blev angiveligt slået og sparket i hovedet, og han blev kørt til tjek på skadestuen.
Cirka to timer senere fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der havde været slagsmål omkring Skolegade/Kannikegade.
Her traf betjentene to unge mænd, der havde fået nogle skader, som de blev kørt til tjek for på skadestuen. De kunne umiddelbart ikke fortælle så meget om hændelsen eller gerningsmændene.
Begge voldsepisoderne bliver efterforsket nærmere af politiet. Ingen er endnu sigtet i nogen af sagerne, og det er uvist, om de har nogen forbindelse til hinanden.
Der er pt. intet der tyder på, at disse episoder er relateret til fejringen af mesterskabet, lyder det fra Østjyllands Politi.