Fortsæt til indhold

Social café flytter for at spare 126.000 kr. om året

Kafé Kolind flytter fra Drasbeksparken til Kolind Midtpunkt 1. november. Årsagen er primært økonomisk.

Samfund

Efter over tyve år som samlingspunkt i Kolind, senest siden 2012 i Drasbeksparken, tager den socialøkonomiske café, Kafé Kolind, snart hul på et nyt kapitel.

Fra 1. november 2026 får caféen adresse i hjertet af Kolind, når den rykker ind i de lokaler i Kolind Midtpunkt, hvor Sportigan tidligere havde butik.

Vi kan spare 126.000 kroner i årlig husleje ved at flytte, og de penge vil vi gerne anvende til andre formål

Økonomi bag flytningen

Kafé Kolind har altid været hjemsted for hygge og fællesskab. Nu kommer det til at foregå i de tidligere Sportigan lokaler i Kolind Midtpunkt. . Arkivfoto: Lars Norman Thomsen

Flytningen er besluttet af daglig leder Peter Jensen med opbakning fra KFUM’s Sociale Arbejde.

»Vi flytter af økonomiske årsager. Vi kan spare 126.000 kroner i årlig husleje ved at flytte, og de penge vil vi gerne anvende til andre formål,« siger Peter Jensen.

De nye lokaler er mindre end de nuværende, men ifølge Peter Jensen er det ikke en udfordring. Han fremhæver, at caféen nu bliver en del af midtbyen, hvor der er mulighed for et fredeligt udemiljø om sommeren uden megen trafik.

»Vi ser frem til at flytte op i midtbyen, hvor der er gode muligheder for at skabe et dejligt og fredeligt udemiljø uden for megen larm og mange biler. Her hvor vi bor nu er det sværere, fordi vi ligger lige ud til omfartsvejen, hvor trafikken er stor.«

Nye naboer og fremtidige planer

Kafé Kolind har altid gjort meget ud af at sørge for hjertevarme ved juletid for mange mennesker, der savner relationer ved højtiderne. Artkivfoto: Lars Norman Thomsen

Kafé Kolind bliver blandt andet nabo til det nye sognehus og det italiensk inspirerede pizzeria La Dolce Vita.

Flytningen sker først 1. november, fordi lokalerne i Kolind Midtpunkt skal klargøres, og caféen er bundet af en lejekontrakt med et halvt års opsigelse.

To år mere til Peter

Peter Jensen tiltrådte som daglig leder 1. juli 2022 og planlægger at fortsætte i stillingen i to år endnu.

»Min plan er at gå på pension om to år, men inden da vil jeg gøre en indsats her på Kafé Kolind for sammen med de øvrige ansatte og brugerne at være med til at skabe et sted for alle, der har lyst til at komme her,« siger Peter Jensen.

Lang historie

Kafé Kolind åbnede i august 2005 som et alkoholfrit værested under KFUM’s Sociale Arbejde. Caféen drives af KFUM’s Sociale Arbejde, en af Danmarks største sociale organisationer med over 170 institutioner og projekter, knap 1.000 ansatte og mere end 2.600 frivillige.

Kafé Kolind har til formål at yde en diakonal og social indsats på folkekirkens grundlag.

Caféen arbejder for at skabe værdige kår for mennesker i udsatte livssituationer, herunder ensomme, hjemløse, psykisk sårbare, mennesker i misbrug og fattigdom samt sårbare familier.

Caféen er et alkoholfrit værested, hvor der tilbydes fællesskab og aktiviteter for alle, uanset baggrund.

Køkkenet laver hver dag sund almindelig dansk mad til små penge. Maden kokkereres fra bunden, og man kan både spise i caféen eller tage maden med hjem.

Om morgenen og formiddagen kan man købe en bolle og nyde en kop kaffe eller the.

Overskuddet fra caféens drift geninvesteres i sociale formål. Caféen har åbent alle hverdage og arrangerer månedlige aftenaktiviteter.