Fortsæt til indhold

Her varsler DMI skybrud i Østjylland

Der kan falde mellem 15 og 25 millimeter regn på 30 minutter flere steder i Østjylland.

Samfund
ksa

DMI varsler skybrud og torden flere steder i Jylland far klokken søndag klokken 12. Det fremgår det af DMI’s hjemmeside.

»Især i Nordjylland, Midtjylland og på Djursland kan der lokalt forekomme skybrud,« står der på DMI’s hjemmeside.

Ved skybrud falder der mere end 15 millimeter regn på en halv time, og ifølge DMI kan der i de berørte områder falde mellem 15 og 25 millimeter regn på 30 minutter.

De gule områder viser, hvor varslet om skybrud gælder. Foto: DMI

Varslet gælder fra søndag klokken 12 til søndag klokken 18. Der er tale om et såkaldt kategori 1-varsel, hvilket er et varsel om voldsomt vejr.

»Det er ikke ensbetydende med, at der ikke kommer kraftige byger uden for det varslede område, men her er sandsynlighed på nuværende tidspunkt lavere for at der kan forekomme skybrud. Prognoserne er uenige i, hvor kraftige bygerne vil være, hvor hurtig bygerne bevæger sig, og hvor de kraftigste byger vil ramme. Vi holder øje med situationen og opdaterer ved behov,« lyder det fra vagthavende meteorolog Mette Wagner.