Fortsæt til indhold

Viralt legetøj kan indeholde benzen, men rives ned fra hylderne: »Så tager vi den bare retur, og så lader vi den stå i en dags tid«

Squishy dumplings har indtaget verden og nu også Danmark. Eksperter advarer dog mod bare at åbne og lege løs.

Samfund
Citathistorie: TV2 Østjylland

Der er tale om ”squishy dumplings”, som ligner den asiatiske madvare dumplings. I legetøjsbutikken Kids Coolshop i Viby syd for Aarhus oplever butikschefen, Brian Bundgaard Jensen, at de bliver revet væk.

Hver gang butikken får dem på hylderne igen, bliver de udsolgt på kort tid, fortæller han. Fra de lægger et opslag på Facebook, til kunderne står i butikken, kan der gå ned til 5 minutter.

»Det er lige fra de små børn til de store teenagere. De går efter at være med på bølgen og måske også skille sig ud ved at få de sjældne varianter,« siger Brian Bundgaard Jensen, der er butikschef i Kids Coolshop i Viby, til TV2 Østjylland.

Butikschefen fortæller, at legetøjet bliver efterspurgt i en sådan grad, at det bliver fløjet til Danmark i stedet for at blive fragtet med skib.

Fra Forbrugerrådet Tænk lyder anbefalingen dog, at man skal være varsom med at købe ”squishy dumplings” til sine børn.

Det siger Stine Müller, projektleder ved Forbrugerrådet Tænk med ansvar for blandt andet børneprodukter.

»Vi har set før, at når legetøj bliver utrolig populært, så finder vi også en relativt høj andel af produkter, hvor der er problematiske og endda ulovlige kemikalier i.«

Hun understreger, at Forbrugerrådet Tænk ikke har foretaget en test af legetøjet. Men der er flere meldinger om, at legetøjet lugter. Det kan være et tegn på, at der afgives kemikalier fra legetøjet.

Indeholder farlige stoffer

Blandt andet har en britisk myndighed advaret familier mod at købe ”squishy dumplings”, fordi der er fundet høje niveauer af det sundhedsfarlige benzen i dem.

»Vi har hørt om, at de kan lugte. Vi har selv købt et par eksemplarer, og vi kan bekræfte det her med, at de kan have en kraftig lugt af benzin,« fortæller Stine Müller.

Hun peger på, at det ikke er sådan, at lugt i sig selv er lig med farlige kemikalier.

»Men bare det, at der afgives noget fra legetøjet, er bekymrende. Og hvis lugten er meget benzinagtig, så er det ikke særlig betryggende.«

»Vi har en generel tommelfingerregel om, at legetøj, der lugter, skal man ikke lege med. Lugt er afgivelse af stoffer, og legetøj skal ikke afgive stoffer,« siger Stine Müller.

Samtidig peger Stine Müller på, at tidligere legetøjsprodukter, der blev meget populære, viste sig at kunne indeholde uønsket og endda ulovlig kemi.

For eksempel fidget spinners, labubu-dukker samt tidligere ”squishy”-legetøj.

I 2018 testede Miljøstyrelsen en anden slags ”squishy”-legetøj af skum og fandt blandt andet kræftfremkaldende kemi i det.

»Vi har set det mange gange før, at når legetøj bliver utrolig populært og efterspurgt, så kommer der tit alle mulige spillere på markedet.

Det er spillere, som ikke nødvendigvis er vant til at producere legetøj og måske ikke kender reglerne for at producere legetøj.«

Hvis det er CE-mærket, er det så ikke godt nok?

»Et CE-mærke er ikke nogen garanti.

Det er virksomheden selv, der sætter det på og siger, at produktet lever op til reglerne. Det betyder ikke, at der er nogen, der har godkendt produktet, eller at myndigheder har tjekket, at alt er i orden.

Vi ser rigtig ofte, at når vi tester legetøj fra for eksempel Temu, så har det CE-mærke, men der kan alligevel være ulovlige kemikalier eller andre sikkerhedsproblemer med det,« siger Stine Müller.

Har du et godt råd til forældre, der overvejer at købe det her til børn?

»Vores råd er, at man skal overveje, om man skal købe det. Der er tale om en legetøjsdille med stor efterspørgsel. Hvis man vil købe, skal man være meget opmærksom på at købe det fra danske forhandlere, som man har tiltro til.

Hvis det lugter, skal man som minimum lade det stå og se, om det kan afgasse lugten i løbet af et par dage. Hvis det ikke kan det, så anbefaler vi, at man vender tilbage til forhandleren og siger, at det her legetøj lugter.«

Ifølge Brian Bundgaard Jensen er der kunder, der har afleveret varen tilbage, fordi den lugtede.

»Så tager vi den bare retur, og så lader vi den stå i en dags tid, og så er lugten aftaget,« siger han.