Danmarks – måske – smukkeste busskur står i Østjylland
Det nye ventested er det første af sin slags i Danmark.
Glem alt om jern, beton og stål. Det nyeste skud indenfor produktion af busskure er lavet af træ med grønt på toppen i form af et såkaldt sedumtag. Det koster en del mindre CO2 at producere og er ifølge formand for Klima-, Miljø- og Planudvalget, Claus Leick, landets smukkeste ventested.
»Vi kan roligt kalde det Danmarks smukkeste busskur. Jeg synes, det er en genial idé, at man kan bygge både smukt og bæredygtigt uden cement og stål. Vi får nærmest et stykke af skoven ind i midtbyen. Det er helt i Skanderborgs ånd og passer virkelig godt med, at vi får ombygget busterminalen til elbusser, så det hele er mere grønt og bæredygtigt, siger Claus Leick om det nye ventested ved busterminalen på Møllegade i Skanderborg.
Busskuret er ifølge Skanderborg Kommune det første af sin slags i Danmark bygget af træ.
Træet er douglasfyr og kommer fra bæredygtig skovproduktion i Skotland. På toppen er der sedumtag med beplantning fra Fyn. Halvdelen af bagsiden bliver beklædt lodret med grønne planter.
Buslæskærmen er opsat, leveret og finansieret af Bauer Media Outdoor.
Det nye busskur er en del af den samlede fornyelse af Møllegades Busterminal.
Det nye design skal ikke blot forbedre venteoplevelsen for passagererne, men også bidrage positivt til byens grønne omstilling og biodiversitet.
»Vi tror på, at fremtidens byudstyr skal kunne mere end bare være funktionelt. Det skal også bidrage positivt til byrummet og være noget, borgerne oplever som rart at opholde sig ved. Med Milestone buslæskærm har vi gentænkt den klassiske buslæskærm og skabt en løsning, der understøtter den grønne omstilling i samfundet, og dermed passer bedre ind i fremtidens byer,« siger Karsten Rask Mikkelsen, direktør i Bauer Media Outdoor Danmark.