Fortsæt til indhold

Lokale spejdere vil bringe aktiviteterne ud til udviklingshæmmede

KFUM Spejderne Fornæs Gruppe i Veggerslev kan snart tilbyde udviklingshæmmede at deltage i spejderaktiviteterne på deres bosteder.

Samfund
sra

Hvis personer med udviklingshandikap ikke kan komme til spejderne, så må spejderne jo komme til dem.

Det er filosofien hos KFUM Fornæs Gruppe, der holder til i Veggerslev nord fra Grenaa. De har i flere år har lavet spejderaktiviteter for udviklingshæmmede via samarbejde med lokale bosteder. De oplever dog, at det langt fra er alle beboere på bostederne, der har mulighed for at blive transporteret til spejderhuset i Veggerslev. Det skriver Sparekassen Kronjylland i en pressemeddelelse i anledning af en donation til spejdergruppen.

»Derfor er vores store drøm at kunne tage ud på bostederne og give dem mulighed for at være med. Alle skal have mulighed for at deltage i spejder uanset forudsætningerne,« siger spejderleder Kim Friis.

Den drøm bliver nu til virkelighed. Takket være en donation fra Sparekassen Kronjyllands Garant-millionen på 60.000 kroner kan spejderne købe en såkaldt cargotrailer. Den skal fyldes op med transportable bålsteder og andet spejderudstyr, så Kim Friis og de andre spejderledere kan besøge bosteder for udviklingshæmmede.

»Vi kan se, hvor stor glæde, der vækker, og nu kan vi introducere spejder for flere,« siger Kim Friis.

Donationen fra Garant-millionen er giver under temaet ”Fællesskaber for alle”. Her støtter Sparekassen Kronjylland særligt fællesskaber, der inviterer mennesker ind, der ofte står udenfor.

»Det her projekt passede perfekt ind. Fornæs gruppe åbner ikke blot døren til deres fællesskab for udviklingshæmmede, men tager fællesskabet helt ud til dem. Det er vi stolte over at støtte,« siger souschef i Sparekassen Kronjylland i Grenå Katrine Høegh Jakobsen, der var forbi spejderne for at overrække donationen.