Fortsæt til indhold

Stærkt lokalt samarbejde sikrer kolde øl og god mad, mens historien flyder forbi

Nordisk Skudetræf kommer til Grenaa, og der er både noget for lokale og turister, sultne maver og tørre ganer.

Samfund
sica

Op mod 40 historiske træskibe lægger tirsdag 30. juni til i Grenaa som led i Nordisk Skudetræf.

Det oplyser Sydhavnen A/S i en pressemeddelelse.

Træskibene vil kunne opleves i Sydhavnen, langs Søndre Kajgade og i den gamle Fiskerihavn, hvor der fra klokken 17 til 21 inviteres til et offentligt arrangement med mulighed for at komme tæt på flere af fartøjerne.

Skibene kommer blandt andet fra Danmark, Norge og Sverige og er en del af Nordisk Skudetræf, der arbejder for at holde gamle sømandstraditioner i live og styrke fællesskabet på tværs af Kattegat og Skagerrak, og det bliver en særlig oplevelse, lover direktør i Sydhavnen Mette Klit.

»Det er noget ganske særligt, når Sydhavnen fyldes med historiske træskibe. Vi er glade for at kunne give både lokale og besøgende mulighed for at opleve skibene på nært hold og få et indblik i de maritime traditioner og fællesskaber, som Nordisk Skudetræf er med til at holde levende,« siger Mette Klit.

Stærkt lokalt samarbejde

Der vil være levende musik i Fiskerihavnen, fællesspisning arrangeret af Ebeltoft Gårdbryggeri og underholdning ved Siloen i løbet af aftenen. Samtidig holder Sydhavnens spisesteder Ankerpladsen Grill, Dayu Sushi, Restaurant Crone, Havets Bord holder åbent.

Eventkoordinator Nicolai Huse Jacobsen fra Liv på Sydhavnen fremhæver i pressemeddelelsen samarbejdet mellem områdets aktører som en vigtig del af arrangementet.

»Det er et rigtig godt eksempel på, at Sydhavnens forskellige typer aktører arbejder sammen om at skabe et arrangement, der er for både lokale og turister,« siger Nicolai Huse Jacobsen.

Nordisk Skudetræf sejler videre til Aarhus onsdag morgen efter opholdet i Grenaa.

Arrangementet gennemføres i samarbejde mellem Grenaa Roklub, Liv på Sydhavnen, Grenaa Havn, Ebeltoft Gårdbryggeri og Træskibsforeningen Aarhus.