Ny frisør i Skanderborg - Adelgade bugner af saloner
Ny frisør i Skanderborg har taget turen fra Thisted for at blive sin egen herre.
Der er, inklusive Bloms og Dagmar Centret, omkring 15 frisør- og hårsaloner i Adelgade i Skanderborg. Skanderborgenserne mangler ikke steder at få gjort noget ved håret.
Ikke desto mindre har Munzer Ibrahim netop åbnet en ny frisørsalon, Guld Saks, på adressen Adelgade 100.
38-årige Munzer Ibrahim har tidligere været frisør i en salon i Thisted. I senere år har han leget med tanken om at blive selvstændig, og i starten af 2026 besluttede han sig for at gøre noget ved sagen.
»Jeg har arbejdet næsten 20 år i en frisørsalon, og jeg valgte at tage springet, fordi jeg gerne selv vil bestemme, og fordi jeg gerne vil have større frihed,« siger han.
Valget faldt på Skanderborg, fordi Munzer Ibrahim har hørt meget godt om byen.
»Jeg synes, Skanderborg er en stor og smuk by med mange forskellige aktiviteter. Den ligger tæt på flere større byer, og det er en anderledes by end Thisted, der er ret stille,« siger han.
Salon Guld Saks åbnede 1. juni, og Munzer Ibrahim og hans ene ansatte føler sig godt taget imod i Skanderborg.
»Der er så mange søde mennesker i Skanderborg, og mange har sagt, at de er glade for, at vi er åbnet. Mange vil gerne prøve den nye frisør,« lyder det.
Men er det smart at åbne en frisørsalon på Adelgade, hvor der i forvejen er 15 frisør- og hårsaloner på en 1,3 kilometer lang strækning?
»Jeg vidste faktisk ikke, der var så mange andre frisører i Skanderborg, men jeg er ikke bange for at starte her i Adelgade. Vi er meget erfarne frisører, og vi leverer en rigtig god service. Jeg tror på, at folk nok skal finde os.«
Det koster 200 kroner for en herreklip i Guld Saks (125 kroner for pensionister), og mænd kan få trimmet skægget for 100 kroner. I juli måned tilbyder Guld Saks rabat til alle studerende, oplyser Munzer Ibrahim.
Munzer Ibrahim er oprindeligt fra Kurdistan. Han er gift og har en helt lille datter. Familien flytter fra Thisted til Skanderborg i august.