ABC Lavpris er solgt
Flere medier erfarer, at Dagrofa overtager den jyske dagligvarekæde ABC Lavpris med 16 butikker.
Selv om konkurrencen om de danske discountkunder er hård, afholder det ikke fødevarekoncernen Dagrofa fra at kaste sig ind i den.
Dagrofa, der står bag kæderne Meny, Min Købmand, Let-Køb og Spar, har indgået aftale om køb af ABC Lavpris, der driver 15 butikker i Jylland og én på Fyn – blandt andet i Randers.
Det skriver Dagrofa selv i en pressemeddelelse.
ABC Lavpris omsatte sidste år for 1,4 milliarder kroner og har omkring 1.000 ansatte.
Kæden er stiftet i 1981, er familieejet og har hovedsæde i Tarm i Vestjylland.
Planen er, at kæden på sigt skal blive landsdækkende, forklarer Dagrofas koncernchef, Tomas Pietrangeli.
»Opkøbet af ABC Lavpris giver os en unik mulighed for at etablere et stærkt fodfæste i lavprissupermarkedssegmentet. Vi tror på, at danske forbrugere ønsker et alternativ, der kombinerer lave priser med lokalt købmandskab,« siger han i pressemeddelelsen.
Planen er at videreføre de nuværende butikker under samme navn og koncept. De nuværende ejere bevarer desuden en ejerandel i selskabet.
Dagrofa forsøgte i 2008 at komme ind i discountsegmentet via en dansk aflægger af den norske Kiwi-kæde.
Kæden bestod af omkring 50 butikker og byggede på det tidligere Alta.
I 2017 måtte man imidlertid strække våben og lukke kæden.
Siden har Dagrofa lanceret en ny strategi, hvor man blandt andet i kraft af opkøb vil vokse i en grad, så man tager markedsandele fra de andre spillere i dagligvarebranchen.
Dagrofa har derudover en betydelig forretning som grossist for andre købmænd – herunder ABC Lavpris – samt inden for foodservice.
I oktober 2024 købte man desuden Aarstiderne, som leverer måltidskasser til danske forbrugere. Siden har Aarstidernes sortiment også fundet vej ind i Meny-butikkerne.
Den samlede omsætning i Dagrofa lød i det seneste regnskab på 20,9 milliarder kroner.
Prisen for ABC Lavpris er ikke offentliggjort.
Handlen er betinget af, at konkurrencemyndighederne siger god for den.
læser
lige nu