Fortsæt til indhold

Der arbejdes med optimisme på at genåbne Letkøb - Mols Super i Femmøller

Købmandsbutikken Letkøb - Mols Super har været lukket siden udgangen af januar. Lokale kræfter er optimistiske, når det gælder at få åbnet butikken igen.

Samfund

Siden Letkøb - Mols Super i Femmøller lukkede i slutningen af januar har der været tomt i den tidligere købmandsbutik. Lokale kræfter forsøger sammen med købmandskæden Dagrofa at få åbnet butikken igen, og der er gode muligheder for at det lykkes, fortæller Peter Sand, der er genbo til butikken.

Han kalder sig for selvbestaltet koordinator og projektleder i denne sammenhæng, og som født og opvokset i Femmøller Strand en af områdets mange ildsjæle. Da Letkøb lukkede, gik han i gang, og han kan nu fortælle, at en interesseret kommende købmand har meldt sig, og at der arbejdes med finansiering.

’Tunge måneder’ om vinteren

Peter Sand oplyser, at den købmand, der har vist interesse, som udgangspunkt gerne vil drive butikken med begrænset åbningstid, det vil sige otte-ni måneder om året. Derfor skal der tænkes alternativt i forhold til de såkaldt ’tunge måneder’ i vintersæsonen, idet servicetjenester som blandt andet pakkeudlevering og udlevering af apotekervarer frafalder, hvis ikke der er helårs-åbent.

»I den periode er der færre kunder, og butikken er ikke lønsom. Der skal derfor findes en løsning, eventuelt med kortere åbningstid, eventuelt med frivillige eller i yderste konsekvens en ubemandet butik.«

Vedkommende købmands-emne blev i øvrigt nævnt ved generalforsamlingen i grundejerforeningen, og der var stor opbakning.

»Der er slet ikke tvivl om, at vedkommende vil kunne drive butikken.

Istandsættelse ved hjælp af anparter

Ejendommen er i privateje af et par, der bor på førstesalen. De har tidligere drevet købmandsbutikken og er også interesseret i at den fortsætter, oplyser Peter Sand. Lokalerne trænger imidlertid til istandsættelse, og det kunne realiseres i form af Dagrofas model med anparter, der sælges til borgere i lokalområdet.

»Der kigges på at lave en andelsforening/investeringsforening, som kan låne penge ud til at renovere for. Ellers vil kapitalkravet til ny købmand blive for stort.«

Peter Sand er i dialog med Dagrofa. Herfra har man informeret om, at en statslig pulje, der for nuværende ikke er aktiv, bliver genaktiveret fra august. Det betyder, at man muligvis kan få fordoblet de indkomne midler.

Dagrofa har en specialenhed, der arbejder med at genskabe købmænd rundt om i Danmark. På Djursland er det sket i blandt andet Lime, Nimtofte, Balle og Pindstrup.

»Dette bliver dog en lidt anden afart, fordi der her er en privat ejer af bygningen.«

Målet er at åbne til foråret

Peter Sand sammenfatter: Målet er at kunne genåbne butikken til påske næste år, og man har et højt kvalificeret købmands-emne, der er velkendt med området. Han tillader sig derfor at være optimist på lokalområdets vegne.

»Vi får åbnet en ny købmand. Og så håber jeg på støtte fra statens side, og at vi kan fastholde interessen fra den købmand, der har meldt sig på banen. Vi er Ikke helt i mål, men det bevæger sig stille og roligt i den rigtige retning.«

Han nævner, at Dagrofa har bemærket lokalområdets opbakning, da købmanden lukkede tidligere i år.

»De fortæller, at de aldrig nogetsteds i Danmark har oplevet så stor opmærksomhed som denne, da butikken lukkede i januar.«

Butikken har et salgsareal på 200 kvadratmeter samt et lager og kontor på 100 kvadratmeter.

Se video: