Charlotte var medie-darling for en stund: Nu må Steen fyre hende og selv trække stikket
Det er ifølge Steen Holm uforskyldt, at han ikke kan få økonomien til at hænge sammen som forpagter af OK Plus i Ry.
I omkring 12 år har Charlotte Friis og Steen Holm serviceret kunder på tankstationen OK Plus i Ry. Søndag 23. april låser Steen Holm dørene til tankstationen for sidste gang.
Det er ifølge 62-årige Steen Holm en kombination af flere elementer, han ikke er herre over, der gør, at han har opsagt sin forpagtning.
»Det kan ikke rigtig hænge sammen for mig. Der har været vejarbejde i området siden sidste efterår, og vejarbejdet er kommet tættere og tættere på, så folk næsten har følt, det var ulovligt at komme herind. Så handler det også om elpriserne, som vi jo ikke ved, hvor ender henne,« siger han til Uge-Bladet Skanderborg og fortsætter:
»Det er trist at stoppe og især på den baggrund. Det er mere eller mindre uforskyldt.«
Steen Holm har dannet professionelt makkerpar med Charlotte Friis i samtlige de år, han har stået bag disken på tankstationen.
»Mange tror, vi er mand og kone. Så ville hun godt nok være en ung kone, men det har man da set før,« siger han.
Nej til lightergas
Flere danske medier fik sidste forår øjnene op for tankstation på Randersvej i Ry. Medieinteressen startede med et facebookopslag, Charlotte Friis skrev i den lokale gruppe ”For os der bor i Ry og omegn.” Opslaget handlede om, at tanken i stort omfang ville stoppe med at sælge lightergas til mindreårige, da medarbejderne frygtede et spirende misbrug af gassen blandt visse unge.
»Det har stået på en måneds tid, hvor der er kommet nogle stykker sammen, drenge i scooteralderen, for at købe lightergas. Pludselig er salget eksploderet, og vi havde næsten udsolgt, og det er altså sjældent, det sker med lightergas. Der er ikke nogen lovgivning på området, men vi har nu i butikken besluttet, at vi ikke længere vil sælge lightergas til de unge, fordi vi frygter, at de unge misbruge det,« sagde Charlotte Friis dengang til Uge-Bladet Skanderborg.
I dag er Steen Holm stolt af, at hans daglige makker tog teten.
»Det var oppe i tiden, og vi havde nogle kolleger, der solgte i kassevis, og det er jo helt håbløst. Hun trådte i karakter, og det fik måske mange til at snakke med deres børn,« siger han.
Metax-mand
Mange kunder kommer i disse dage og »siger pænt farvel,« til Charlotte og Steen. Sidstnævnte ved endnu ikke, hvordan han skal fordrive tiden efter søndag 23. april.
»Jeg har halvandet år, til jeg kan gå på efterløn, så det skal jeg gerne have til at gå med noget fornuftigt,« lyder det.
Nærmere kommer han det ikke.
Steen Holm er oprindelig uddannet i en sportsforretning, men har gennem årene forpagtet flere tankstationer i Østjylland. I perioden 1994-1998 var han ansvarlig for den daværende Metax Benzin i Møllegade i Skanderborg.
I forbindelse med sit farvel til OK Plus i Ry, har Steen Holm, mod sin vilje, måttet afskedige Charlotte Friis.
»Jeg spurgte hende pænt, inden jeg gjorde det,« siger han.
Steen Holm bor i Aarhus-bydelen Stavtrup.