Seriefodbold: Overraskende udvikling i Vivild
Stortalentet Magnus Glinvad Kristensen tørner alligevel ud for Vivild i denne sæson
Vivild havde en overraskelse i startopstillingen til fredagens sæsonpremiere mod nyoprykkede Kolind-Perstrup i Serie 1 på Langhøj Idrætscenter.
Den talentfulde midtbanespiller Magnus Glinvad Kristensen, der har en ungdomsfortid i klubben, var nemlig med på holdet.
Oprindeligt havde han meddelt Vivilds cheftræner Dennis Holdgaard, at han ville fortsætte i Viborg FF, hvor han har spillet i en periode, mens han har taget sin ungdomsuddannelse.
Her har han spillet med på Viborg FFs Danmarksseriehold.
”Magnus kontaktede mig forleden og sagde til mig, at han havde ombestemt sig, fordi der var flere praktiske ting vedrørende fremtiden, som han skulle have styr på. Derfor var det naturligt, at han spillede hjemme i Vivild,” fortæller Dennis Holdgaard.
Holdgaard bød naturligvis talentet velkommen, og Magnus Glinvad Kristensen viste allerede i opgøret mod Kolind-Perstrup, at han bliver en gevinst for holdet, ifølge cheftræneren.
Borup væk
Magnus Glinvad Kristensens hjemkomst passer som fod i hose, fordi de seneste sæsoners store hærfører på midtfeltet, Henrik Borup, ikke spiller i Vivild i efteråret.
”Henrik bosætter sig nok i Aarhus og spiller i en klub her, mens han tillige skal i gang med at læse til fysioterapeut i Aalborg,” siger Dennis Holdgaard.
”Henrik har været åben om sin fodboldfremtid, så vi ønsker ham held og lykke,” siger cheftræneren.
Vivild vandt fredagens opgør med 2-0 på mål af Michael Jensen og Stig Zacher.