Fortsæt til indhold

Ny direktør skal brede FC Djursland ud til resten af Djursland

Henning Meisler overtager rorpinden som direktør i FC Djursland A/S efter Finn Pedersen, som i stedet får titel af underdirektør

Sport

FC Djursland A/S rokerer på direktionsgangen, hvor den nuværende direktør Finn Pedersen rykker et skridt ned ad rangstigen og får titel af underdirektør, mens Henning Meisler bliver ny direktør.

Den ny direktør får ansvaret for den administrative del af FC Djursland, mens Finn Pedersen skal løse sportslige og praktiske opgaver

”Finn Pedersen har gennem en årrække været ansigtet udadtil for FC Djursland, og det vil han stadig være fremadrettet,” udtaler bestyrelsesformand Bjørn Johansen i den pressemeddelelse som FC Djursland har udsendt som følge af ændringerne på direktionsgangen.

”Nu hvor målsætningen om oprykning til Danmarksserien er en realitet, ønsker jeg at fokusere fuldt ud på det sportslige arbejde sammen med Nikolaj Søjmark, der fortsætter som sportschef i FC Djursland,” udtaler Finn Pedersen i samme pressemeddelelse.

”Nikolaj og jeg har sammen brugt rigtig mange timer på at få organisationen af FC Djursland på fode igen, og nu, hvor det sportslige begynder at tegne sig positivt, ønsker jeg at give stafetten videre på de administrative opgaver.”

Fra håndbold til fodbold

FC Djurslands bestyrelse ser Henning Meisler som manden, der kan brede fodboldprojektet FC Djursland ud til hele Djursland.

Han har ifølge FC Djurslands hjemmeside hidtil haft ansvaret for innovation og marketing. Endvidere har han været formand for FC Djurslands Erhvervsklub.

Henning Meisler er 39 år og til daglig chefoptiker hos Louis Nielsen Grenaa. Han er oprindelig fra Haderslev.

Han har i en periode været formand for Grenaa IF Håndbold og efterfølgende for eliteudvalget i Åstrup/Hammelev-Grenaa håndbold, hvor han og FC Djurslands nye sponsorchef Morten Torp lærte hinanden at kende.

”Jeg er beæret over at være blevet spurgt, og jeg glæder mig til samarbejdet med den øvrige ledelse i FC Djursland,” udtaler Henning Meisler i pressemeddelelsen.

For nuværende omfatter eliteoverbygningen FC Djursland klubberne Grenaa IF, AC Norddjurs og Østdjurs 91. FC Djursland spiller på Grenaa IF’s DBU-licens og har en historie, der går tilbage til 2009-2010.

Fakta

Den nye daglige ledelse af FC Djursland:

Henning Meisler: Direktør

Finn Pedersen: Underdirektør

Nikolaj Søjmark: Sportschef

Morten Torp: Sponsorchef