Vivild IF skuffet over uafgjort i topopgør
Vivild IF havde fortjent mere, men måtte skuffende nøjes med 1-1 mod topholdet Skødstrup SF i Serie 2.
Der var tale om et topopgør tidligt på sæsonen, da det ubesejrede tophold Skødstrup SF torsdag aften var på besøg hos Vivild IF på Langhøj Idrætscenter. Med resultatet 1-1 led Skødstrup SF forårets første pointtab, men ærgrelsen var stor hos hjemmeholdet over ikke at køre en sejr hjem.
»Det var virkeligt frustrerende, at vi ikke fik fuldt udbytte af vores anstrengelser, og der var tydelig skuffelse at spore hos spillerne efter kampen. Vi kan dog ikke gøre andet end at arbejde videre, og vi må jo arbejde på, hvordan vi i højere grad kan omsætte de mange store chancer til scoringer,« siger Vivild IF’s cheftræner Jesper Møgelvang.
Vivild IF havde tabt Skærtorsdags prestigefyldte lokalopgør mod naboerne fra Nørager B med 2-0 på to mål på straffespark, eksekveret af Nørager B’ midtbanetekniker Michael Jensen. Så de grønne fra Vivild IF var opsatte på at komme tilbage på vindersporet efter en trods alt fornuftig sæsonstart, som har resulteret i en foreløbig 2. plads i tabellen.
Vivild IF måtte undvære Thomas Thorngaard og Casper Moltke, men havde Sebastian Stær og Emil Thyre tilbage på holdet. Desuden var der i forsvaret debut til Lennart Pedersen, som er kommet til Vivild IF fra Hasle Boldklub.
»Vi spillede et brag af en første halvleg. Efter tolv minutters spil bragte Emil Mortensen os foran med 1-0 efter et hjørnespark fra højre side fra Patrick Klitgaard. Forsvaret fik ikke fik clearet, og bolden landede hos Emil Mortensen, og han scorede køligt med sin venstre fod,« fortæller Jesper Møgelvang.
Stær igen skadet
»Vi kørte i sjette gear i den første halvdel af første halvleg, men vi missede desværre at få udbytte af de store chancer. Den største tilfaldt Sebastian Stær, der sparkede lige forbi mål, og han blev desværre skadet efterfølgende. Jimmi Hansen kom på banen, og vi fastholdt presset,« siger Jesper Møgelvang.
Skødstrup SF kom en smule bedre med i løbet af halvlegen, men de var tydeligt frustrerede over Vivild IF’s høje og hårde pres.
”Vi holdt dem helt væk, og i vores stærke midterforsvar gjorde debutanten Lennart Pedersen det virkelig godt ved siden af stabile Chris Christensen,« siger Jesper Møgelvang.
Udeholdet skiftede to mand efter en halv times spil, og i pausen skiftede Skødstrup SF formation til et tremandsforsvar.
»Vi dominerede fortsat i anden halvlegs første ti minutter, men dampen gik af os, da vi fortsat ikke fik scoret, og vi måtte tage en sløj Frederik Espensen ud til fordel for Emil Thyre.«
Ingen forløsning
Skødstrup SF pressede på i 2. halvleg, mens hjemmeholdet levede på kontra, og Sander Konggaard var i hopla i aftenens kamp.
»Vi skulle helt hen til tyve minutter før tid, før Skødstrup SF fik udlignet på et hovedstød efter en dødbold. De havde kun to forsøg på mål i hele kampen, men de formåede utroligt nok at score på det ene,« fortæller Jesper Møgelvang.
»Vi livede op igen efter deres scoring, og da en af udeholdets spillere sparkede bolden væk i forbindelse med et frispark, blev han selvfølgelig tildelt en advarsel. Vi pressede igen på, men vi kom ikke frem til den afgørende scoring og forløsning, og desværre måtte vi således nøjes med en remis.«
Vivild IF spiller ikke i weekenden og kan derfor have fuld fokus på at få sat de afgørende scoringer i kassen på træningsbanen inden holdet skal i kamp igen søndag 1. maj kl. 13.30 mod NB 93 Aarhus hjemme på Langhøj Idrætscenter. Aarhusianerne har kun spillet to kampe uafgjort og ligger aktuelt på en 6. plads blandt rækkens otte hold.