Jøsse(s), det den mand har bedrevet for sin forening
Jørgen Kildal Josefesen er et ikon i Årstrup IF. Det er der ikke syv delte meninger om. Fredag bliver han fortjent hyldet ved en reception i Åstrup Idrætscenter for sit 50 årige virke i den forening, han er gået gennem ild og vand for i samfulde 50 år som formand.
Hvis man siger Jørgen Kildal Josefsen, 71, i de lokale idrætscirkler, ved mange sikkert, hvem man taler om. Siger man derimod ’Jøsse’, er ingen i tvivl.
Åstrup IFs formand gennem nu 50 år er ikke bare i sin egen forening, men i brede idrætskredse et navn, der er omgærdet med respekt og beundring.
På Djursland er mangeårige fodboldformænd som afdøde Bendi Sørensen i Stenvad Boldklub og Jakob Olesen, snart 87, i IF Midtdjurs ofte blevet fremhævet for deres livslange passion og engagement i idrætslivet, men ’Jøsse’ kommer bestemt op i samme firmament.
I 1972 blev han valgt til formand i Åstrup IF, og han har været det lige siden. Ikke bare af navn, men så sandelig også af vild gavn.
Det korte svar er, at jeg sørme da har været idrætspolitiker i mange år og på denne måde øvet meget mere indflydelse på mange beslutninger end jeg ville have kunnet som lokalpolitiker.
Det er som at bladre i en historiebog og til at få åndenød af, når man skal opremse formandens meritter.
Han er ikke meget for at fremhæve sig selv, og de mange ting, han har stået i spidsen for. Det er foreningen med stort F og dens medlemmer, fastslår ’Jøsse’, der har været drivkraften bag de mange positive forandringer som er sket i Åstrup IF, siden han som ungt menneske blev opfordret til at blive formand.
»Jeg er et foreningsmenneske, og det har jeg altid været. Om det har været som aktiv, træner eller leder, er det vigtigt at huske på, at man ikke er noget uden sine holdkammerater, sine spillere eller de øvrige i bestyrelsen,« lyder det beskedent fra ’Jøsse’.
Kun 14 år
Han var med i den flok, der i 1965 stiftede Åstrup Idrætsforening.
Dengang var han kun en grønskolling på 14 år og ikke på nogen måde ungdomsoprører, som de, der tre år senere kaldte sig det samme på primært universiteterne.
»Vi spillede dengang fodbold på et areal eller mark lidt længere derude. Det var slet ikke forhold, som man kender dem i dag, men vi hyggede os med det,« fortæller ’Jøsse’ fra sin stol i mødelokalet på første sal i Åstrup Idrætscenter, mens han peger ud af vinduet.
At der var krummer i den unge mand, skulle de lidt ældre i foreningen erfare snart.
Allerede fra starten fik han sit første lederjob, da han blev udnævnt til ’indkøbsagent’. Det betød, at han skulle indkøbe de nødvendige badmintonbolde, da fjerbold var foreningens første aktivitet.
Det foregik i forsamlingshuset.
’Jøsse’ leverede varen, og i 1967 blev han opfordret til at stille op til bestyrelsen og valgt. I 1972 blev han valgt som formand. Siden har han ikke set sig tilbage, men været en imponerende og utrættelig dynamo.
Et livsværk
Første gang Lokalavisens skriverkarl stødte på dette urværk af en ildsjæl var tilbage i starten af 1970’erne, hvor han var træner for et drengefodbold i Åstrup IF.
Om det har været som aktiv, træner eller leder, så er det vigtigt at huske på, at man ikke er noget uden sine holdkammerater, sine spillere eller de øvrige i bestyrelsen.
Skriverkarlens hold skulle møde Åstrup IF på Hammelev Stadion. På daværende tidspunkt var der kun en fodboldbane her, og omklædningen foregik på loftet i forsamlingshuset.
Hold kæft, hvor vi overforkælede gæstende snothvalpe rynkede på næsen over manglede brusekabine og fine bænke til vores civile tøj. Hvad var dog det for et u-land, vi var kommet til?
Da vi senere så banens beskaffenhed, grinede vi hånligt og overbærende. Vi vandt godt nok 8-1, men det, der står tilbage i hukommelsen, er en ung ’Jøsse’ uden fine fornemmelser, der bød os velkommen med et smil, viste os tilrette, måske var han endog også selv dommer tillige med, at han varetog ansvaret for sit eget hold, og bagefter havde overskud til at rose os for vores indsats, vi utaknemmelig skarn.
Fra ælling til svane
Siden dengang, hvor ’Jøsse’ gjorde sit indtog som leder, er der sket mangt og meget i Åstrup IF.
Et kig på anlægget ude og inde på den nuværende adresse på Mellemstrupvej fortæller det hele.
Åstrup IF er i dag en topmoderne forening med klublokaler, omklædningsrum, fodboldbaner, håndboldhal, krolf- og petanquebaner, fitnesslokaler, multibane med kunstgræs, beach håndbold bane og meget mere.
»Der er sket vildt meget på de 50 år, og altafgørende har været den vilje til at levere en masse frivilligt arbejde, som medlemmerne har udvist,« roser ’Jøsse’.
»Jeg er stolt af det hele, men mest hallen. Det var et gennembrud for os i 1995, fordi vi her virkelig viste som forening, at vi selv kunne opføre et byggeri af denne størrelse og de dimensioner ved 100 procent frivillig arbejdskraft. Der overraskede vi mange.«
Han sammenligner Åstrup IF med eventyret om den grimme ælling, som ingen regnede for noget, og som der blev rystet på hovedet af.
»Så megen lykke drømte Åstrup ikke om, da man var den grimme ælling!.«
Åstrup IF er bare et skoleeksempel på, at det er muligt at lave en revolution, hvis man vil det sammen, og har en spilfordeler som ’Jøsse’ i formandsstolen.
Langtfra færdig
»Aldrig færdig, altid på vej«
Er en sentens, som meget godt illustrerer ’Jøsses’ virke som idrætsleder og som gælder endnu. Han har ingen planer om at stoppe, selv om alderen siger 71.
»Jeg er ikke på valg igen før om halvandet år,« griner han.
»Nej, der kan jo ske så meget, men lige nu tænker jeg ikke på, hvornår jeg skal stoppe. Jeg tror godt, jeg ved det selv, når tiden er inden, så andre ikke skal fortælle mig det.«
- Hvorfor er du aldrig blevet lokalpolitiker?
»Det spørgsmål har jeg fået før. Det korte svar er, at jeg sørme da har været idrætspolitiker i mange år og på denne måde øvet meget mere indflydelse på mange beslutninger end jeg ville have kunnet som lokalpolitiker.«
- Hvad driver dig som idrætsleder?
»Mange ting. Først og fremmest kan jeg lide at være med i en forening, hvor vi alle er lige, betaler det samme og er afhængige af hinanden. Jeg har altid elsket både selv at dyrke idræt og være træner. Mine mange år som håndboldtræner har været til store glæde og givet mig et væld af ven- og kammeratskaber, som holder den dag i dag. Som formand har jeg løbende forsøgt at levere nye ideer til fremdriften i foreningen, og jeg har nydt at se, at når vi har løst en opgave sammen, så går der ikke længe, før en ny idé er født.«
’Jøsse’ er både praktiker og strateg i en sjælden set kombination.
En uddannelse som elektriker var siden afsættet til at lave sin egen virksomhed, der blev afhændet med succes, da det var det mest oplagte at gøre.
Arbejdsliv, familie- og fritidsliv er gået hånd i hånd. Konen Helle og de tre børn, der nu er over alle bjerge og godt i vej, som man siger, er også ’børn’ af Åstrup IF.
Andre sider
Denne historie skal ikke slutte med billedet af en idrætsleder, der ikke har og har haft fangearmene ude til andre sider af samfundet.
En passion for vinylplader, hvor der på coveret står enten Rolling Stones eller Bob Dylan, har ’Jøsse’ haft siden de unge år. Den er uafsluttet.
Det samme med interessen for historie. Danmarkshistorien fra 1848-1849 og frem til afslutningen af 2. verdenskrig fylder godt op hjemme på boghylderne.
Her står efterhånden så mange bøger, at der også er kasser på loftet hjemme i privaten.
’Jøsse’ hviler i sig selv. Så meget, at han aldrig har haft det store behov for at træde op på en piedestal og modtage folkets hyldest.
På fredag gør han dog en undtagelse.
Kom og vær med til hylde at Jørgen ’Jøsse’ Kildahl Josefsens til jubilæumsreception 26. august kl. 16 til 19 i Åstrup Fritidscenter.
Hip hip hurra….. Og så det lange.