Fortsæt til indhold

TRIF defensiven og målmand Baarstrøm leverede på Gøg og Gokke niveau - for en gangs skyld

TRIF ramte ikke dagen og tabte med 4-3 på udebane til Lemming IF i Jyllandsserien 2.

Sport
Martin Schultz

Efter fem kampe uden nederlag gik den ikke længere for TRIF, som fredag aften tabte med 4-3 på udebane til Lemming IF efter at have været bagud med 1-0 ved pausen. Men nederlaget stødte ikke TRIF fra førstepladsen i Jyllandsserien 2, for forfølgerne fra Herning Fremad tabte nemlig mandag aften med 3-2 på udebane til Holstebro B. Dermed er TRIF fortsat to point foran Herning Fremad. I bedste fald mødes de to tophold i en direkte duel om førstepladsen i rækkens næstsidste kamp om godt 14 dage på Herning Fremads bane.

»Mine spillere havde åbenbart tænkt sig denne aften at lave alle de fejl, vi hidtil har undgået i denne sæson,« siger TRIF’s cheftræner Martin Hornbæk Nielsen. Både TRIF’s målmand og forsvar var i gavehumør på Lemming Stadion.

»Vores modstander spillede klogt, og vi ramte ikke dagen. Ingen på vores hold gjorde det godt. Nu håber vi på fuld gevinst på lørdag mod Farsø/Ullits IK på hjemmebane,« siger Martin Hornbæk Nielsen.

Uheldige forsvarere

TRIF kom bagud med 1-0 efter 10 minutter efter et hjørnespark. Stillingen holdt til pausen, men tidligt i 2. halvleg viste målmand Hjalte Holm Baarstrøm ikke sin sædvanlige klasse, da en ufarlig bold udefra røg under ham og i mål til 2-0.

Emil Haulrik reducerede til 2-1 på et straffespark efter et benspænd mod storebror Mathias Haulrik. Men kort efter var midterforsvarer Mikkel Melgaard uheldig med en lang glidende tackling i kanten af feltet. Dommeren dømte straffespark, og det udnyttede Lemming IF til at bringe sig foran med 3-1.

»Mathias Haulrik reducerede til 3-2 godt ti minutter før tid, da bolden blev spillet på tværs og han kom først på den. Men inden udløbet af den ordinære spilletid havde Lemming IF bragt sig foran 4-2, da Tobias Stenshøj Mathiessen i midterforsvaret sparkede forbi en høj fremlægning, så en af hjemmeholdets spillere kom i en en-til-en situation med vores målmand Hjalte Holm Baarstrøm,« fortæller Martin Hornbæk Nielsen.

Mål i overtiden

I dommerens tillægstid fik indskiftede Cilas Rye Brandt Martinsen scoret til 4-3, da han efter et træk ind i banen i højre side lagde bolden fladt i det korte hjørne. Men tiden var gået og umiddelbart efter scoringen fløjtede dommeren kampen af.

»Det var ærgerligt, for med en sejr kunne vi have lagt afstand til Herning Fremad i tabellen. Nu håber jeg på, at spillerne vil revanchere sig, når vi lørdag møder Farsø/Ullits IK,« siger Martin Hornbæk Nielsen.

TRIF vandt den første kamp mod Farsø/Ullits IK på udebane med 1-0 på et sent mål af Mathias Haulrik. Kampen lørdag begynder kl. 14.30 på PR Park i Rønde.