Seriefodbold: Elegantieren Høffe satte trumf på i Østdjurs 91’ storsejr over Mørke IF
Nichlas ”Høffe” Høpfner Hansen scorede hattrick, da Østdjurs 91 vandt med 6-1 over bundproppen Mørke IF i Djurslandspuljen i Serie 3
Det var tæt på at være top mod bund, da formstærke Østdjurs 91 lørdag eftermiddag mødte et pointløst Mørke IF på Trustrup Stadion. Og der var flere lussinger i luften til et skadesramt Mørke IF hold, som løb ind i sit andet nederlag med tenniscifre på en uge, for Østdjurs 91 sendte gæsterne hjem med et 6-1 nederlag. Få dage forinden om onsdagen havde Mørke tabt med 0-6 på hjemmebane til AC Norddjurs.
Men Mørke IF holder trods fire nederlag i træk og en målscore på 2-18 fanen højt.
”Jeg har et håndklæde med til træning, og jeg har sagt til spillerne, at jeg nægter at smide det i ringen,. Vi skal lære, bygge på og sørge for at holde hovedet oppe, for modgang skal gerne gør os stærkere. Og det gør vi. Vi har ti kampe tilbage, så vi arbejder videre,” siger Tonni Kristensen.
Efter 6-0 nederlaget til AC Norddjurs skulle der tankes ny energi på inden mødet med Østdjurs 91, som er uden pointtab og synes stærkt kørende med en god trup med flere spillere på holdet, som er med omkring eliteoverbygningen FC Djursland.
”Vi har humøret med, selvom vi har fået en dårlig start i turneringen,” siger Tonni Kristensen om Mørke IF’s situation, og som i kampen mod Østdjurs 91 måtte stille med flere spillere, som nok havde haft bedre af en hviledag end at stille op i Trustrup.
”Vi havde store problemer med skader, men jeg fik overtalt Lau Olsen med lysken- og knæproblemer, Christian Post med en meget hævet ankel, og Jonas Malik med lyskenproblemer til at spille. Ellers havde det set skidt ud. Ingen af dem holdt i hele kampen, og Jonas måtte gå ud efter 35 minutter og de to andre efter 70 minutter. Respekt, at de fighter sig igennem kampen med de problemer,” siger Tonni Kristensen.
Simon Toft havde ikke skruet hovedet godt nok på
Men der skulle også både humør og moral til hos Mørke IF til at klare entréen på Trustrup Stadion, for det startede skidt med en Østdjurs 91 scoring efter bare fire minutter på et hjørnespark, hvor seks Mørkespillere i det lille felt ifølge Tonni Kristensen kikkede fodbold og lod Frederik Lyng vinde duellen og score til 1-0.
Og kun få minutter senere stod det 2-0, da Østdjurs 91slog en diagonal bold.
”Vi havde snakket om, at vi skulle holde øje med de bolde, men begge mand sov, og deres kant kørte til baglinjen og lagde den fladt tilbage til en scoring,” fortæller Tonni Kristensen om unge Jacob Toxbro Andreasens scoring til 2-0.
”Så vågnede vi, og jeg synes vi havde 1. halvleg i vores hånd. Vi skabte flere gode tilbud, især fra højre kant Payam Moradi, som slog nogle gode indlæg. Desværre havde Simon Toft denne dag ikke skruet hovedet godt nok på, for han headede to forsøg lige forbi stolpen. I stedet missede vi en tæmning i forsvaret uden at vi var presset. Bolden røg hen til deres angriber, som lagde den koldt op i hjørnet fra kanten af feltet,” siger Tonni Kristensen om Frederik Lyngs mål til 3-0.
Mørke IF tabte ikke modet og kørte fortsat på, og midt i første halvleg slap Asker Skytte fri og afsluttede i det lang hjørne, men Østdjurs’ keeper reddede flot. Returbolden sprang ud til Lau Olsen, som bankede bolden op i hjørnet med det kolde ben.
”Fedt at se, at vi jublede og troede på det. Vi havde flere gode tilbud og lukkede hjemmeholdet af, men ind ville den ikke,” siger Tonni Kristensen.
I stedet scorede Nichlas ”Høffe” Høpfner Hansen lige til slut i halvleg efter passivt spil i Mørkes IF’s forsvar.
Mørke IF skal have havregryn til morgenmad
Hjemmeholdets velspillende Nichlas ”Høffe” Høpfner Hansen havde fået færten af mål og satte trumf på i 2. halvleg, da han først sparkede bolden op i krogen fra 20-25 m og siden fuldendt sit hattrick med en scoring til 6-1 på straffespark.
Så Østdjurs 91 kunne mod Mørke IF få modstandernes net til at blafre som i 3-1 sejren mod TRIF forleden også uden ”gæste-angriberne” Nicolaj Jarsmer og Morten Bruun fra FC Djursland.
”Østdjurs 91 er et godt hold, som går til den, og når man har hjælp fra FC Djursland bliver det ikke nemt, når vi laver de fejl, som vi gør. Nichlas Hansen, som vi ikke kunne matche fysisk, spillede rigtigt godt for Østdjurs,” siger Tonni Kristensen.
”Ærgerligt med resultatet, for ligesom mod AC Norddjurs skabte vi mange chancer, men fik simpelthen ikke scoret, og hvor modstanderne scorede for nemt, fordi vi ikke var opmærksomme nok. Men vi tager noget med fra kampene og bygger på. Når vi får det føringsmål, så løber vi de meter mere og går mere til den i duellerne,” siger Tonni Kristensen.
Mørke IF skal op på hesten igen, for allerede fredag aften kommer Nørager B på besøg i Mørke Idrætscenter.
”Jeg glæder mig over, at vi nu kan have to træninger om ugen i stedet for fire kampe på 13 dage. Det var vi ikke gearet til, så jeg håber det giver lidt benzin i blodet, selvom vi godt ved næste kamp mod Nørager bliver svær. Vi glæder os, for de spiller altid godt fodbold og har mange tilskuere med til deres kampe. Men svært bliver det, så vi skal gerne have spist lidt havregryn til morgenmad,” siger Tonni Kristensen.
Østdjurs 91 lørdag eftermiddag skal en tur til Stenvad Stadion for at møde oprykkerne fra AC Norddjurs, som også er godt kørende og senest vandt med 2-0 over Åstrup/Hammelev IF.
Lokalavisen forsøger at skaffe en kommentar fra Østdjurs 91 til både denne og kommende kampe.