Fortsæt til indhold

Smalt nederlag mod Aalborg

Fejl blev kostbare for Skanderborgs herrer

Sport
Arkiv

Herreligaen Skanderborg Håndbold – Aalborg Håndbold 26-30 (12-13)Mål Skanderborg Håndbold: Marcus Mørk 8, Jonas Samulesson 5, Mads Kalstrup 3, Morten Balling 3, Nikolaj A. Nielsen 2, Kristian Bonefeld 2, Lars Skaarup 1, Morten Kirk Olesen 1, Mathias Bitsch 1.

I anden kamp i sæson tog vi imod endnu et af topholdene i dansk håndbold, nemlig. Aalborg Håndbold, som vi har haft et godt tag på de seneste gange, vi har krydset klinger med de røde fra dobbelt A. Men på dagen måtte vi sande, at gæsterne var en tak bedre end vore egne.

Skanderborg kom eller godt fra start og var foran 3-1 efter 7 minutter, men Aalborg kom stærkt igen og fik arbejdet sig tilbage i kampen. Trods 2 udvisninger i træk var det hele lige midtvejs ved 5-6 og efter 20 minutter var alt, som da kampen startede ved 8-8. Det var en omgang rodet håndbold og må vel nærmest kaldes en herre fight hvor der blev delt solide tacklinger ud i begge ender.

Ny skade til Kragh

Cornelius Kragh var med igen i nogle få minutter midt i 1. halvleg, men måtte udgå få minutter senere, og vi må konstatere, at han ikke var blevet sin skade kvit fra kampen i Holstebro. En rigtig ærgerlig skade der opstod få minutter før sidste træning var slut i lørdags, for den unge Kragh har virkeligt glædet sig til igen at vise, hvad han kan på håndboldbanen, og han har været bedre og bedre spillende i opstarten.

Efter 24 minutter var vi foran 11-10, men den utroligt jævnbyrdige halvleg endte med en etmåls føring til gæsterne på 13-12.

Intet var afgjort før de sidste 30 minutter, men for anden kamp i træk kom vi lidt skidt ud fra pausen. Gæsterne bragte sig foran 16-12 efter 34 minutter, og man begyndte at frygte at kampen udviklede sig som mod TTH, hvor vi reelt tabte opgøret på 6 dårlige minutter efter pausen. Men sådan gik det heldigvis ikke i dag.

På stor fight fik vi arbejdet os tilbage i opgøret, og efter 41 minutter reducerede vi til 18-19 og opgøret var igen helt åbent. Med 10 minutter tilbage af opgøret havde vi chancen for at udligne i overtal, men Jonas Samuelsson brændte den store chance, og i stedet måtte vi indkassere et kontramål imod os.

Det var desværre starten på enden for dagens Skanderborg kamp. Aalborg bragte sig foran 24-21, og her faldt vel årets mål indtil videre i herreligaen, da den stærkt spillende Marcus Mørk bankede bolden forbi en sagesløs målvogter i Aalborg-målet. Men det var sidste gang, vi var på minus 2 i opgøret, og Aalborg trak dygtigt fra de sidste 9 minutter, hvor vi lavede for mange fejl og måtte indkassere for mange nemme Aalborg scoringer.

En af hovedproblemerne var alt for mange dårlige indspil til vores stregspillere. De store Aalborg-forsvarsspillere stjal gang på gang bolden, når vi forsøgte os med indspil, og det kom til at koste rigtig mange angreb uden afslutninger.

Kristoffer Laursen var igen stærkt spillende de første 30 minutter, men efter pausen faldt antallet af redninger, og Bertram Obling kunne ikke ændre på det faktum i slutningen af kampen.

2 kampe uden point, men til gengæld 2 kampe mod 2 sikre top 6 hold i årets liga. På søndag gælder der Lemvig på udebane, bestemt ikke et let sted at spille, men det er en kamp hvor vi på papiret ikke er oppe imod overmagten.

Kilde: Skanderborg Håndbold