Seriefodbold: Mathias Haulrik matchwinner i smal TRIF sejr over AC Norddjurs
TRIF’s unge mandskab fortsatte de gode takter fra premieresejren over Mørke IF og vandt den svære udekamp mod AC Norddjurs på Stenvad Stadion med 1-0
To unge og ambitiøse hold med selvtilliden i orden efter hver sin sejr i første runde gav hinanden en god og jævnbyrdig fodboldkamp, da AC Norddjurs og TRIF lørdag eftermiddag tørnede sammen på Stenvad Stadion.
Gæsterne fra TRIF trak det længste strå efter en drømmestart, hvor Mathias Haulrik efter tre minutters spil scorede kampens eneste mål.
”Og vi var rigtig glade for at komme fra Stenvad Stadion med tre point. På den hjemmebane kommer AC Norddjurs til at hente mange point. Der var en god stemning og mange mennesker til kampen,” siger TRIF-træner Martin Hornbæk Nielsen efter at hans hold havde sikret sig sæsonens anden sejr, og oven i købet havde holdt nullet mod en modstander, der er kendt for at score mange mål.
”Det var en meget lige kamp med chancer til begge sider. Vi fik en skidt start og kom tidligt bagud, men vi havde også vores muligheder. Men set på antallet af chancer er det fortjent, at TRIF vandt kampen,” siger AC Norddjurs’ træner Claus Koch, som dog godt ville have haft det ene point.
”Vi følte os dog snydt for et straffe i kampens sidste minut, da Malthe Engelund blev nedlagt af TRIF’s målmand. På den baggrund ville vi godt have haft det ene point,” siger Claus Koch.
Tung græsbane på Stenvad Stadion
Det blev således Mathias Haulriks tidlige scoring, som kom til at afgøre kampen, da han efter et godt opspil i TRIF’s højre side ved bagerste stolpe i det lille felt flugtede anfører Kristoffer Meldgaards gode indlæg i nettet bag ved AC Norddjurs’ målmand Benjamin Bendixen.
”Vi havde godt styr på kampen og havde mange chancer i de første 45 minutter, hvor Victor Riis skød på stolpen og Frederik Hougaard havde store chancer,” fortæller Martin Hornbæk Nielsen, som efter minutter måtte udskifte Emil Haulrik med en forstrækning og i stedet gav debut til Emil Lyngholt, som er kommet til TRIF fra Hornslet IF og gjorde det godt på midtbanen.
”Vi er vant til at spille på kunstgræs i Rønde, men kom på Stenvad Stadion ud på en tung græsbane. Så midt i 2. halvleg begyndte AC Norddjurs at presse godt på, men vi kan takke vores målmand Hjalte Holm Baarstrøm, som med flere klasseredninger holdt os inde i kampen. I slutsekvensen bølgede kampen frem og tilbage. Mathias Haulrik slap helt fri, men blev dømt offside, og AC Norddjurs kørte bolden hurtigt den anden vej og var tæt på en udligning, men Kristoffer Meldgaard fik reddet på stregen,” siger Martin Hornbæk Nielsen.
”Det var en kamp, hvor vi tog arbejdshandskerne på og viste, at vi havde viljen til at vinde. Det var en solid arbejdsindsats fra alle 14 mand, men jeg vil dog fremhæve vores målmand Hjalte Holm Baarstrøm og vores tremands forsvarskæde med Tobias Stenhøj, Kristoffer Meldgaard og vores alderspræsident på 25 år, René Johnsen, som jeg giver pil op for hans indsats i kampen.”
TRIF skal onsdag aften kl. 19.10 på PR Park i Rønde møde Østdjurs 91, som fik en flot sæsonpremiere med en 5-3 sejr over IF Midtdjurs.
Selvtillid til oprykkerne trods nederlag
AC Norddjurs oplevede i kampen mod TRIF at gå fra banen uden at score.
”Det var en god kamp i en god kulisse. Vi havde gode muligheder, og jeg synes vi var uheldige med ikke at få scoret, for vi havde forsøg, som TRIF reddede på stregen. Vi manglede den sidste gode aflevering til at få scoret,” siger AC Norddjurs træner Claus Koch. Målmand Benjamin Bendixen blev kampens spiller efter en indsats med mange gode redninger.
Så selv om AC Norddjurs kom ned på jorden efter premieresejren på 2-1 over IF Midtdjurs, så gav indsatsen mod TRIF selvtillid til oprykkerne.
”Kampen gav os en tro på, at vi kan klare os i Serie 3,” siger Claus Koch inden mødet med forårets rivaler Mørke IF onsdag aften på udebane.
Kampen mod Mørke IF på banen ved Mørke Idrætscenter spilles kl. 18.30.
Kampfakta
Serie 3, Pulje 35
AC Norddjurs - TRIF 0 - 1 (0 - 1)
Lørdag 17. august kl. 13.30 på Stenvad Stadion
Målscorer:
0 - 1 Mathias Haulrik (3. min.)