Indendørs minigolf-mekka i Århus
Århus får en minigolfbane i tre etager ved åen
Fremover bliver det ikke op til vejrguderne, om der kan spilles minigolf i Århus.
Den udendørs bane på taget af Bruun's Galleri får en indendørs søster i tre etager i hjertet af Århus oven på Café Viggo på Åboulevarden.
"Det går rigtigt godt med banen på Bruun's, men sæsonen er ikke særlig lang, og vi må aflyse arrangementer, når det regner," fortæller Sune Vestergaard, som står bag både banen oven på Bruun's Galleri og den nye indendørs bane på Åboulevarden.
Han glæder sig til, at han fremover kan tilbyde firmaarrangementer, polterabend og andre arrangementer året rundt i de nye omgivelser, der får navnet Aarhus Minigolf & City Club.
Der har i år været 600 arrangementer på udendørsbanen på Bruun's Galleri, og Sune Vestergaard forventer, at det kan blive til mange flere, nu når der bliver mulighed for blandt andet at holde julefrokoster med minigolf.
"Det er rigtigt godt at have noget at lave inden en julefrokost, og her er minigolf et godt alternativ til bowling, som alle har prøvet. Og det er ikke mindst noget for kvinder, som ikke gider aktiviteter som paintball og gokart. Minigolf er mere stille og roligt, alle kan finde ud af det, og man kan gå og hyggesnakke imens," siger Sune Vestergaard.
Opvarmning til byen
Han håber på, at den centrale beliggenhed ved åen vil gøre Aarhus Minigolf & City Club til et sted, man tager hen, inden man tager i byen. Lidt a la Sharks, hvor mange unge hygger sig med at spille pool, inden de tager videre i byen.
"Til hverdag er det en minigolfbane med bar, men i weekenden bliver det nok mere en bar med minigolf," forventer Sune Vestergaard, der har fået bevilling til kl. 03 i weekenden.
Hullerne på indendørs banen kommer til at minde om hullerne på Bruun's med blødt kunstgræs, små søer og andre forhindringer, der skal gøre det lidt mere udfordrende end klassisk minigolf.
Der bliver dog kun 12 huller på indendørsbanen, for der skal også være plads til barer og miljøer, hvor man kan sidde og slappe af med en vand eller øl. De færre huller passer dog egentligt meget godt til firmaarrangementer på en times tid, hvorimod det tager halvanden til to timer at spille de 18 huller på Bruun's.
Det varer ikke længe, inden minigolfhungrende århusianere kan komme i gang med at spille. De to første etager forventes at kunne tages i brug i starten af januar, og alle tre etager skulle gerne være klar om en måneds tid.