AGF hiver endnu et trofæ med hjem
Sejr i The Atlantic Club efter straffesparkskonkurrence
Der er grund til optimisme forud for sidste halvdel af Superliga-sæsonen. I hvert fald hvis man regner testkampe for indikator for, hvordan formen er hos et hold.
AGF har nemlig nu formået at hove hele to trofæer hjem i vinterpausen. Først da klubben blev den første vinder af den nye, danske indendørsturnering i KMD Cup, og mandag da aarhusianerne vandt testkampsturneringen The Atlantic Cup, der, skal det retfærdigvis nævnes, ikke ligefrem havde deltagelse af europæiske tophold. Se grupperne længere nede i artiklen.
LÆS OGSÅ: Tørken er slut: Endelig et trofæ til AGF
Men sejr blev det, og det blev det efter en finale mod tjekkiske FK Jablonec, der blev besejret i en straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær spilletid.
Svenske Tobias Sana scorede AGF's enlige mål i den ordinære spilletid. Eneste AGF'er med en afbrænder i straffesparkskonkurrence var forsvarsspiller Pierre Kanstrup.
En god optakt til mandagens forårspremiere mod Hobro.
Kampfakta:
AGF - FK Jablonec 6-5 (efter straffespark, ordinær kamp 1-1)
1-0: Tobias Sana (25')
1-1: Jakub Povazanec (51')
----
Straffespark:
2-1: Jakob Ankersen
2-2: Jablonec
Pierre Kanstrup brænder
Jablonec brænder
3-2: Niklas Backman
3-3: Jablonec
4-3: Daniel A. Pedersen
4-4: Jablonec
5-4: Martin Pušic
5-5: Jablonec
6-5: Magnus Kaastrup
Jablonec brænder
dp