Fortsæt til indhold

Cheftræner i Rougsø FF forudser en sæson med visse udfordringer

Jesper Møgelvang har måttet sige farvel til tre støttespillere - bl.a. er stortalentet Mathias Severinsen skiftet til Vivild

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Rougsø FF's førstehold i Serie 3 indleder sæsonen med en hjemmekamp onsdag 4. april mod AH 2012 på Ørsted Stadion.

Cheftræner Jesper Møgelvang er lidt i tvivl om, hvor holdet står efter en optakt, der har budt på flere udfordringer.

"Vi har haft svært ved at stille hold til træningskampene på grund af skader og afbud, og vi har måttet aflyse tre træningskampe," fortæller Jesper Møgelvang.

Rougsø FF har slået Aastrup/Hammelev (serie 3) med 4-3 og spillet 2-2 mod Nørager BK (Serie 3).

Rougsø FF har mistet stortalentet Mathias Severinsen, tidligere førsteholdsspiller hos FC Djursland, til Vivild IF, mens Søren Bugge og Jonas Kusk holder pause.

Til gengæld er Mikkel Fisker tilbage efter et års skadespause, Mads Kusk kommer forhåbentligt også snart tilbage efter en længerevarende skade, og så var Lars Thomsen i aktion for første gang i år onsdag aften, da Rougsø FF mødte Vivilds andethold i Serie 3.

"De tre kommer til at skulle bære holdet sammen med Jesper Thomsen, Anders Lindegaard, Mikkel Knudsen, Jannick Nielsen og Søren Bai, der har været stærkt spillende her i opstarten," siger Jesper Møgelvang.

Rougsø FF har trænet en gang om ugen med 10-16 spillere på kunstgræsbanen i Vivild, men truppen rykker til Ørsted, så snart vejret og baneforholdene tillader det.

Samarbejde med Allingåbro

Andetholdet i Serie 5 har spillet fire træningskampe

"Det skyldes primært en ekstraordinær indsats af Tommy "Pluto" Jørgensen, der er kommet til for at assistere mig," siger Jesper Møgelvang.

Det planlagte samarbejde med Allingåbro IF fortsætter foreløbigt foråret ud, og andetholdets kampe er planlagt til afvikling søndage på Allingåbro Stadion.

"Indtil videre har Allingåbro budt ind med 5-6 spillere, men vi håber, at der kommer et par stykker mere," siger Møgelvang.

Han har som målsætning for førsteholdet først og fremmest at holde sammen på mandskabet. Dernæst håber han på, at holdet i lighed med de tre seneste sæsoner kan placere sig i subtoppen i rækken.

"For vores andethold bliver det en kamp for os at samle hold, men holdet kan formentligt fint klare sig i Serie 5. Så alt i alt har vi en del udfordringer, men vi skal forhåbentligt nok få tingene til at lykkes," siger en trods alt fortrøstningsfuld cheftræner.