Fortsæt til indhold

Aktivitets-rambla i Vejlby skal boble af aktiviteter

Aktivitets-ramblaen på Rolf Haugstrups Plads bag Vejlby Risskov Hallerne er klar til at blive taget i brug

Sport
Grethe Bo Madsen

Visionen om et fælles mødested for den organiserede og uorganiserede idræt i Vejlby med fokus på bevægelse og har nået en milepæl.
Det kedelige flisebelagte område bag Vejlby Risskov Hallerne, kendt som Rolf Haugstrups Plads, er omdannet til Aarhus' første aktivitets-rambla, med aktiviteter som beachvolley, streetbasket, street-fodbold og håndbold.
Samtidigt er et hjørne af pladsen sat af til et nyt crossfit anlæg. Hele herligheden er bundet sammen af en “rød løber”, der går gennem hele pladsen med fem løbebaner.

Aktiviteter i centrum

“Aktivitets-ramblaen er en del af den revitalisering, vi er i gang med på Vejlby Risskov Idrætscenter. Her har aktivitet altid været det centrale, og derfor er det også helt naturligt, at det netop er aktiviteterne, der prioriteres i forbindelse med en renovering af pladsen,” forklarer Klaus Goeg fra Idrætshøjskolen.
Sammen med Torkild Kjær fra Vejlby Risskov Hallen E/F og Ib Brinch fra Skovbakken er han en af hovedkræfterne bag projektet.
“Vi vil gerne åbne os mod byen og invitere ikke mindst den uorganiserede idræt eller de motionsuvante indenfor,” fortæller han og understreger, at alle kan benytte aktiviteterne på ramblaen.

Fri adgang til ramblaen

“Der er fri adgang til faciliteterne, og i bogle perioder vil Idrætshøjskolen sørge for instruktion og vejledning ved aktiviteterne,” siger Klaus Goeg.
“Vi har bestræbt os på, at aktiviteterne kan benyttes af både uorganiserede motionister og idrætsfolk fra klubberne, men vi håber også at ramblaen vil blive inddraget i idrætsundervisningen på både Idrætshøjskolen, gymnasiet og handelsgymnasiet.”