Fortsæt til indhold

Bronze til Aunings U9-drenge

Auning-drengene var til finalestævne i Ørum og sikrede sig en bronzemedalje

Sport
Af Anna B. D. Lorenzen

For et år siden rykkede drengene fra AIF's U8 op i U9 A-rækken, og her klarer de sig godt. Til finalestævnet i Ørum spillede holdet to hårde kampe.

Overrumplende resultat

”Ingen havde regnet med det her. Vi havde nogle forhåbninger om, at vi kunne blande os i toppen, men det her er jo fantastisk,” jubler midteforsvareren Andreas Frederiksen.
”Nu slipper vi for at tage sommerferie uden medaljer, så det er jeg glad for,” siger Tobias Bak Pedersen.

Et hold i fremgang

”Set over hele sæsonen, synes jeg, det er fortjent. Det er en kæmpe præstation, og er vist den bedste placering for mit hold i nyere historie. Det viser, at vi er hold i fremgang,” lyder det fra Holger Skogøy.
Holdet fra Auning fortsætter efter sommerferien med to drengehold i syv-mands turneringen i DBU og håber også at kunne stille et pigehold.