Russeren satte Hellerup på spidsen
Hellerup Fægte-klubs cheftræner Andrey Klyushin, der har sat den lokale fægteklub på landkortet, skifter Hellerup ud med London
Man mærker det straks. Den fornemmelse af lige dele leg og alvor, der hersker i Hellerup Fægte-klub. Følelsen er der lige med det samme, man træder ind i de smukke lokaler, der er klubbens sjæl og hjerte. Her dyrkes talenter, og nyankomne prøver den svære fægtedisciplin af.
En tirsdag i september lagde Villabyernes udsendte vejen forbi. Ikke for selv at prøve den ædle kampsport, men i anledning af cheftræner Andrey Klyushins snarlige farvel til klubben. Selv om han denne aften i tankerne nok var godt på vej til en ny tilværelse, har Andrey Klyushin dog langt fra stemplet ud endnu.
Og dét nyder Frederik von der Osten godt af, for mens sportsjournalisten må vente, træner Frederik og Andrey intenst bagest i lokalet, mens et nyt kuld af mulige talenter træner længere fremme.
Netop udviklingen af Frederiks talent er den gode historie, som klubben selvklart er stolt af – og derfor også Andrey Klyushin.
"At Frederik har stor succes, er både godt for ham og for resten af klubben", fortæller Andrey Klyushin, som er ved at få pusten igen efter et hårdt træningspas med klubbens absolutte ungdomsprofil.
Juniorerne har dog ikke altid haft samme bevågenhed, for dengang Andrey Klyushin satte sig i chefstolen, var det kun klubbens seniorer, der tog til stævner, noget, der siden er kraftigt udbygget i ungdomsrækkerne.
"Andre kan se, at det kan lykkes at komme helt til tops, hvis man kæmper ihærdigt for det. Og det har Frederik gjort længe", fortæller den russiske cheftræner, der i mere end 10 år har stået i spidsen for træningen af såvel Frederik samt utallige andre fægtere i Hellerup Fægte-klub.
London calling
Men om kort tid er det slut. Andrey Klyushin er nemlig blevet headhuntet af det engelske fægteforbund, hvor han officielt tiltræder den 1. oktober. Og her bliver ambitionsniveauet skruet et par takker op, for fremover får han ansvaret for den absolutte elite inden for fægtning. Intet mindre end et drømmejob for 50-årige Andrey Klyushin, der trods vemod over at forlade Hellerup Fægte-Klub ikke kunne sige nej til den prestigefyldte stilling.
”Selvfølgelig kommer jeg til at savne klubben, men i det omfang jeg kan, vil jeg da fortsat følge med i klubbens udvikling. Der er sket utroligt meget i den tid, jeg har været her, og det ved jeg, at der også vil komme til at ske fremover”, siger Andrey Klyushin, der har noget nær det perfekte fægte-CV.
Andrey Klyushin er født og opvokset i Sankt Petersborg - eller Leningrad, som det hed dengang - og har en imponerende fægtekarriere bag sig, hvilket bl.a. omfatter deltagelse på Sovjetunionens landshold, medaljer ved bl.a. verdensmesterskaberne, en syv-årig uddannelse fra Leningrads Sportsuniversitet og 10 års trænererfaring som assistenttræner for det russiske landshold. For tre år siden blev han sideløbende med trænergerningen i Hellerup også ansat som landstræner i Danmark.
10 år og 150 guldmedaljer
Hellerup Fægte-Klub har da også opnået fantastiske resultater under Andrey Klyushins ledelse. Klubben har således været Danmarks mest vindende fægteklub i en halv snes år.
Der er ikke bare tale om talløse danmarksmesterskaber på både fleuret og kårde fra yngste række over senior til veteranklassen, men også internationalt har Hellerup Fægte-Klub slået sit navn fast med bl.a. Frederik von der Ostens guldmedalje ved europamesterskabet, vinder af europaranglisten og vinder af verdensranglisten.
Andrey Klyushins bud er, at klubben har hentet omkring 150 medaljer i diverse nationale som internationale stævner. Og dette af fineste karat.
”Det har krævet benarbejde at få bygget klubben op til, hvad den er i dag, men jeg kan ikke se, hvorfor klubben ikke kan fortsætte i den fine retning, den har bevæget sig i”, lyder det fra Andrey Klyushin, der har oplevet et særdeles godt samarbejde med klubbens formand, Hans von der Osten, hvis arbejde i kulissen snart fører til, at der kan tages skridt til udbygning af klubbens lokaler. Og dermed kan en ny æra passende tage sit afsæt.
På jagt efter en afløser
Hans von der Osten leder i øjeblikket efter Andrey Klyushin's afløser, og han taler på hele klubbens vegne, når han siger, at man er ked af at skulle sige farvel til en dygtig og afholdt træner, men at man har forståelse for, at Andrey Klyushins ambitioner lokker ham til England.
”Hellerup Fægte-Klub har modtaget mange ansøgninger fra velkvalificerede ansøgere til den ledige stilling, og vi forventer inden for kort tid at have ansat en ny dygtig cheftræner, så ikke bare det høje sportslige niveau, men også den hyggelige atmosfære for både elite-og breddefægtere i alle aldre kan bevares”, siger fægteklubbens formand.
Hellerup Fægte-klub holder afskedsreception for Andrey Klyushin tirsdag den 1. oktober i klubbens lokaler. Her er den sidste mulighed for et lille farvel med den store russer, der for alvor satte Hellerup Fægte-Klub på verdenskortet.