Bordtennissæsonen er startet i Auning
Alle er velkomne til bordtennis
Bordtennis-sæsonen startede i sidste uge i Auning IF, men der er flere ledige pladser, hvis man har lyst til at være med. Der er både børnehold og hold for voksne. Sidste år var der et rent pigehold, og det vil man måske også forsøge sig med i år, ligesom damer også kan få deres eget hold, hvis der er interesse for det.
Børn og unge spiller om tirsdagen fra klokken 18-19.30 og torsdag fra 18-19.30. De første fire gange er gratis, hvis man lige vil se, om det fænger.
Om tirsdagen kommer et stort seniorhold og hygger fra klokken 19.30. Også efterlønnere og pensionister kan have glæde af at spille bordtennis. Selv hvis man har et lille handicap kan man sikkert godt være med. For eksempel har man et medlem, der sidder i kørestol, men som dog godt kan rejse sig og flytte sig lidt. Det gælder for eksempel ved brug af toilettet, der er for lille til at kørestole kan komme ind.
Nyt skilt af sponsorudvalg
Bordtennisspillere har mulighed for at komme på træf og stævner rundt om i landet. I Auning er der også et stort stævne, og sidste år deltog 137 spillere. Det er i år 6. oktober.
Bordtennisklubben holder til i lokaler på Potetevej 3 i Auning. Det er nemt at finde, idet sponsorudvalget i AIF har givet penge til et nyt skilt.