Danmarks yngste med sort bælte
Charlottenlund Shotokan Karate Klub har fået nogle af landets yngste udøvere med ret til at bære det sorte bælte
I Charlottenlund Shotokan Karate Klub (CSKK) går tre unge medlemmer rundt og smiler lidt mere end sædvanligt.
For Thor Lauridsen Stæhr, Thomas Bugge Johansen og Thua B. Bennicke bestod for nylig prøven til det sorte bælte, da de fik graden shodan (1. dan).
Det er en meget ærefuld titel, og de tre unge karateudøvere er da heller ikke kommet sovende til den. Det har krævet blod, sved og tårer. Der er blevet trænet minimum tre gange om ugen, rejst til speciel træning på Sjælland og deltaget i karate turneringer i ind- og udland, fortæller Palle Lech fra i CSKK.
”Prøven er kulminationen på den fem dage lange sommerlejr, som blev afholdt i Jylland med fire af verdens nok bedste JKS-instruktører", siger han.
Thor Lauridsen Stæhr på 13 år og Thomas Bugge Johansen på 14 år er de yngste karateudøvere med det sorte bælte hos organisationen JKS i Danmark.