Nyt fodboldtilbud for unge med et udviklingshandikap
Unge og yngre voksne med et udviklingshandikap kan nu gå til fodbold
Efter sæsonstart i mandags er der nu fodbold for en helt særlig gruppe på Trustrup Stadion hos Østdjurs 91 - og der er vist stadig plads til flere.
Hver mandag klokken 16.30-18 er der fodbold for unge og yngre voksne (+15) med et udviklingshandikap. Deltagelse kræver, at spillerne er rimelig selvhjulpne og har opbakning i baglandet med hensyn til for eksempel kørsel.
Fodbolden varer i cirka en time - med hyggelig og sjov træning, fokus på motorisk udvikling, konditionstræning og nye venner.
Hovedsigtet er at have det godt sammen, så derfor er der en halv times tredje halvleg i klubhuset med bordfodbold, bordtennis og andet - og mulighed for en snak.
Klub vil gerne bredden
Det er frivillige trænere og assistenter med erfaring i at undervise børn og unge i fodbold, men uden en specialpædagogisk uddannelse, der gerne vil lave sport for unge med et udviklingshandikap. Hvis man har et særligt behov for støtte, skal man således selv have ledsager med for at gå på holdet.
Det er en gruppe unge, der ikke altid kan spille med sammen med de andre unge, og Østdjurs 91 Fodbold arbejder med breddeidræt.
Der er også stor lyst til at spille kampe og komme til stævner med andre tilsvarende hold. Faktisk har Dansk Handicap Idræts-Forbund en landsdækkende fodboldturnering, som man kan deltage i.