HEI’s U14 drenge kåret til danske mestre
De kom, de så, de sejrede - hele tre gange i rap. HEI’s U14 drenge gik ubesejrede gennem turneringen og er nu danske mestre 2012-2013
HEI's håndbolddrenge årgang 1998/1999 har toppet en forrygende sæson med titlen som danske mestre 2012/2013.
Men allerede lige fra starten af sæsonen har drengene været suveræne.
“Drengene er tidligere i sæsonen kåret som vindere af Jydsk Håndbold Forbunds Elite Cup pokalturnering og har også vundet det jyske mesterskab for de allerbedste drengehold i årgang 1998/1999,” fortæller Henning Meldgaard Andersen fra HEI.
Det magiske tre-tal
“Tallet tre er på mange måder nøgletallet for holdet. Ud over at have vundet tre titler i denne sæson er det også den tredje DM titel til holdet, da drengene tidligere har vundet de uofficielle danske mesterskaber både som U10 og U12.”
Tilgang af nye talenter
Bag de talentfulde drenge står trænere-teamet lars Måller, jesper Houmark og Mads Hjortshøj.
“Klubben har været dominerende for årgangen siden 2009 og med tilgange fra endnu flere lovende talenter de seneste par år, rummer det et meget spændende potentiale,” mener Henning Meldgaard Andersen.
“Det illustreres blandt andet ved at 2. holdet også har spillet i den øverste division, og at ikke mindre end 13 spillere er på det udvalgte kredshold i en traditionelt meget stærk østjysk håndboldregion.”