Fortsæt til indhold

Lyn og torden og bus-kollaps

Onsdag blev en kamp aflyst efter 10 minutter, da et tordenvejr rullede ind over Dyrehaven. Lørdag brød holdets bus sammen på vej til kamp

Sport
Af Bettina Sønderskov

“Vi måtte vente i 40 minutter ved Ejer Baunehøj. Det er aldrig godt med for mange forstyrrelser op til en kamp, så det var ikke den bedste start, vi fik på dagen lørdag,” siger cheftræner Claus Christiansen fra FC Skanderborg.
Han er glad for, at 2. divisionsholdets holdets selvtillid var i top efter tre sejre i træk, da de tog hul på en usædvanlig uge. En uge, som lørdag endte med et nederlag til FC Sydvest på 1-0 og en flænge i panden til Mathias Schjødt.
“Det har været en travl uge, men humøret er højt alligevel. Hvis vi vinder de to kommende kampe mod Thisted nu på onsdag og den aflyste lyn- og torden kamp mod Skovbakken, som formentlig bliver spillet den 28. maj, ender vi på en samlet fjerdeplads,” siger Claus Christiansen.
Han ærgrer sig dog over, at onsdagens aflyste kamp, kommer til at forfølge holdet, som i forvejen går en travl tid i møde.
“Jeg har aldrig oplevet, at en kamp blev aflyst på grund af tordenvejr før, men der er kommet nye klare retningslinjer efter ulykken, hvor Jonathan Richter blev ramt af lynet. Den aflyste kamp betyder desværre, at vi får et virkeligt presset kampprogram resten af sæsonen,” siger Claus Christiansen.
Aflysningen betyder, at der skal spilles ni kampe før sæsonen slutter 23. juni.
“Det er virkelig mange kampe, og spillerne går kolde i det, hvis alle kampe bliver spillet med samme base. Derfor har jeg tænkt mig at tage flere spillere fra andenholdet ind. Både for aflastningens skyld og fordi, at de har fortjent at få en chance,” siger Claus Christiansen.
Han arbejder i øjeblikket målrettet på at få bragt gennemsnitsalderen på 2. divisionsholdet ned og at få kørt flere yngre spillere i stilling til holdet.
“I sidste kamp havde vi fem spillere på 19 år med. Foryngelse er nødvendig for at FC Skanderborg kan få en god fremtid,” siger han.