Fortsæt til indhold

Danmarksserien: Kamp udsat - snevejr nordpå holdt FC Djursland hjemme

FC Djursland kom ikke i kamp torsdag mod Nørresundby FB. Vintervejr i Nordjylland forhindrede kampen i at blive afviklet.

Sport
Martin Schultz

FC Djurslands spillere stod ellers klar i Grenaa til at stige i bussen for at tage turen til NFB Kunstgræs Lindholm i Nørresundby og kæmpe om point i Danmarksseriens kvalspil, da beskeden lød: kampen mod Nørresundby FB er udsat. Vejret giver for store udfordringer i Nørresundby.

Så mens store dele af landet stod op til blå himmel og forventning om påskesol, så sneede det i Nordjylland. Og fodbold kunne der i hvert fald ikke spilles i Nørresundby, selv ikke på kunstgræs. Der skal nu findes en ny spilledato.

FC Djursland var ellers opsat på at fortsætte den gode sæsonstart med 4 point i tre kampe og senest et knebent nederlag til traditionsklubben Aarhus Fremad, som scorede sejrsmålet til 2-1 knap ti minutter før tid på HSM Arena efter at en returbold havde ramt Fabian Korsgaards arm.

Isoleret i bunden

De øvrige kampe i pulje 4 blev afviklet og det strammede yderligere grebet om FC Djursland i bunden af rækken. Kjellerup IF vandt nemlig på udebane med 2-1 over VRI, mens ASA, Aarhus spillede 0-0 på udebane mod AaB. Dermed hentede FC Djurslands nærmeste rivaler i bunden af rækken begge point, og FC Djursland har nu 10 point op til VRI, ASA og Kjellerup IF i den nederste halvdel af tabellen.

I torsdagens sidste kamp vandt Viby IF med 1-0 over Aarhus Fremad. AaB ligger i spidsen foran Viby IF, Aarhus Fremad og Nørresundby FB.

FC Djursland spiller sin næste kamp lørdag 15. april hjemme på HSM Arena mod topholdet AaB.