Fra himmel til helvede for Viking Pindstrup
Midtstopper Rasmus "Zlatan" Binder måtte forlade banen med en fiberskade efter 30 minutter og så væltede korthuset for Viking Pindstrup i torsdagens opgør mod Allingåbro
Nyoprykkede Viking Pindstrup har fået kærligheden at føle i Serie 4, hvor holdet endnu ikke har vundet.
I torsdagens kamp mod Allingåbro på Allingåbro Stadion så det imidlertid ud til at flaske sig for Viking Pindstrup i starten af opgøret.
Efter et kvarter førte holdet således 2-0 på mål af Mads Qvist og Jacob Busch, sidstnævnte på et veltimet hovedstød efter et godt indlæg fra Chris Johnsen.
Da midtstopper Rasmus "Zlatan Binder" efter den halve time måtte forlade banen med en fibersprængning, var det opad bakke for gæsterne.
Allingåbro fik således udlignet pausen.
Skader og rødt kort
Efter pausen ramlede det hele langsomt for Viking Pindstrup.
Allingåbro bragte sig foran 5-2, før Chris Johnsen fik reduceret på straffespark.
Både han og Jacob Busch trak i store dele afgøret med skader. Johnsen med en fibersprængning, Busch med et trykket ribben.
Desuden blev Rasmus "Zlatan" Binders afløser i centerforsvaret, spillende træner Tom Bæk Petersen, udvist midt i halvlegen, da dommeren mente, at han kantede Allingåbros Rasmus Nørgaard som bagerste mand. Dommeren dømte tillige straffespark.
"Jeg var meget uenig med dommeren. For det første mener jeg, at der var tale om en ren kropstackling, for det andet foregik det udenfor straffesparksfeltet," siger Tom Bæk Petersen.
Allingåbro scorede i slutfasen mod de udkørte gæster yderligere to mål mere til slutresultatet 7-3.
Forsøger at flytte lørdagskamp
Skaderne til Jacob Busch, Rasmus Binder og Chris Johnsen kommer meget ubelejliget, fordi også Heine "Mønne" Mønster, Jørgen Erland Sørensen og Stefan Qvist sidder ude med skader. Dertil kommer, at Tom Bæk Petersen ryger i karantæne, ligesom der er tvivl om medtræner Uffe Bach Jacobsen af private årsager.
"Vi skal spille mod Østdjurs 91 på lørdag allerede, men vi er i den situation, at vi får problemer med at stille hold, og derfor forsøger vi at få kampen flyttet, men det er naturligvis betinget af, at Østdjurs vil være med til det. Jeg mener klart, at det ud fra et sportsligt synspunkt skal være sådan," siger Viking Pindstrups fodboldformand Claus-Jørgen Busk.
"Vi skal også spille onsdag mod Øster Alling, så vi har et hårdt program," erkender Tom Bæk Petersen, der roste unge Mathias Nygaard for en blændende indsats i torsdagens kamp.
"Knægten kom ind efter den halve time og spillede en flot sidste time. Han blev da også fortjent kåret til man-of-the-match af holdkammeraterne," fortæller Tom Bæk Petersen, der også satte plus ud for Mads Qvist og Phillip Bjerre Rasmussen.
"De løb begge en marathon."