Fortsæt til indhold

Finsk keeper på vej til HB Køge

Sport
Arkiv

FODBOLD: Der var et par nye spændende ansigter med, da HB Køges cheftræner Per Frandsen i dag, mandag eftermiddag for første gang samlede sine spillere efter sommerferien.
HB Køge benytter sig nemlig af muligheden for at se nærmere på fire spændende spillere, der støder til truppen i løbet af den kommende uge. Mandag var det midtbanespillerne Pierre Larsen og Delphin Tshiembe.
Pierre Larsen har spillet hele sin ungdomstid i FC Københavns ungdomsafdeling og har i den seneste sæson været fast mand på klubbens U/19-mandskab, mens Delphin Tshiembe de seneste sæsoner har været fast mand hos HIK i 2. Division. Han har i den netop afsluttede sæson scoret seks mål i 2. Division Øst samt et i pokalturneringen - i 3-1 sejren mod HB Køge i efteråret.
I morgen, tirsdag den 25. juni støder angriberen og tidligere ungdomslandsholdsspiller Jannik Skov Hansen til truppen. Jannik Skov Hansen kommer frai Brøndby, hvor han i øvrigt fik sin Superligadebut mod HB Køge.
Mandag den 1. juli støder Joose Koskiranta til truppen. Koskiranta er en ung finsk keeper med fortid i FC Midtjylland og med kampe på de finske ungdomslandshold.
Se også www.hbkoge.dk.
pm

Pierre Larsen - en af de nye ansigter der træner med i HB Køge. (Foto: JCJ).
Delphin Tshiembe skal forsøge at spille sig ind i HB Køge truppen. (Foto: JCJ).