Kolind var grædefærdige i Nørager
Nøragers supersub, Steffen Klintø, udlignede fire minutter før tid i lokalopgøret på Nørager Stadion mod Kolind-Perstrup til 2-2, og dermed reddede hjemmeholdet sig et heldigt point, erkender man i begge lejre
Det er altid spændende, når Nørager og Kolind-Perstrup (KPI) mødes på grønsværen i Serie 1.
Sådan blev det også i lørdags, hvor opgøret på Nørager Stadion sluttede 2-2 (0-1).
"Men vi var grædefærdige efter kampen, for vi følte i den grad, at vi skulle have lukket kampen længe før Nøragers udligning til 2-2 blot fire minutter før tid," siger Thomas Gerberg, spillende træner i Kolind-Perstrup.
"Vi spillede kun godt i det første kvarter efter pausen, og vi var heldige med at få point, for Kolind var klart bedst og skabte også de fleste chancer," erkender Allan Haslund, cheftræner i Nørager.
En velspillende Mikkel Friis Stær hos Kolind-Perstrup drev flere gange gæk med Nøragers forsvar.
Således omkring midtvejs i første halvleg, hvor han udfordrede Nøragers centerforsvarer Paw Elgaard i en spilsekvens, og Elgaard måtte tage de hårde i midler i brug for at stoppe den letbenede Stær.
Det resulterede i både gult kort, frispark og en sikker udnyttelse af samme fra Mikkel Friis Stær, der startede på venstrekanten, mens Rasmus Peter Bisgaard Hansen lå til højre og Thomas Gerberg i midten i KPIs 4:3:3 formation.
Hurtig udligning
I pausen foretog Allan Haslund flere rokeringer på sit hold, der var uden de skadede Christian Mørch og Mark Thomassen.
Allerede efter tre minutter sparkede Ole Jensen et hjørnespark ind 'på låget' af Martin Andersen, og så var der udlignet.
"De næste 15 minutter spillede vi godt, men så skal jeg da love for, at de sidste 30 blev noget være møg," siger Allan Haslund.
Mikkel Friis Stær var på tæerne igen efter 55 minutter, da han udnyttede svagt pasningsspil af hjemmeholdet til at stjæle kuglen og gå direkte mod mål. Her passerede han først keeper René Jespersen og lavede efterfølgende tunnel på Paw Elgaard, før han trillede kuglen hen til Thomas Gerberg, som ikke kunne undgå at efterlade den i et tomt mål.
"Herefter sad vi på resten, og desværre var jeg selv den største synder, fordi jeg brændte en friløber. Træls, fordi vi spillede en virkelig god kamp, og alligevel igen måtte nøjes med et point," siger Thomas Gerberg.
Over stregen
Ole Jensen smed i det 86. minut en bold i feltet, og Nøragers redningsmand i mange kampe, supersub Steffen Klintø, stod parat med hovedet til at dirigere bolden videre i nettet.
Jubel i Nørager-lejren, skuffelse i Kolinds.
"En fremragende indsats af alle med Mikkel Friis Stær som vores og kampens bedste spiller," kommer det anerkendende fra Thomas Gerberg.
"Jeg hænger fortsat med hovedet, fordi vi ikke er, hvor vi skal være og har været i de sidste sæsoner," siger en skuffet Allan Haslund.
"Kvaliteten i træningen er der ikke på samme måde som tidligere, fordi vi har skader og folk skal passe familie og arbejde. Desuden kan vores anfører Kasper Sortkjær kun spille kampe, fordi han fortsat døjer med en fibersprængning og har ondt nærmest hver gang, han sparker til en bold. Det er prisværdigt, at han spiller, men vi mangler ham til at sætte fart på vores træningspas."
Allan Haslund fremhæver venstreforsvareren Thomas Rasmussens indsats i lokalopgøret, og midt i mistrøstigheden kan han glæde sig over, at Nørager kom over nedrykningsstregen med det ene point. Under ligger Søften og Auning, men både KPI og Nørager er fortsat involveret i bundstriden.
Nørager møder næste gang topholdet Dronningborg, mens Kolind-Perstrup skal en tur til Stig Tøftings barndomsklub, aarhusianske ASA.