Hadsten Hallen forbliver kommunal
Gruppe bag selvejende hal i Hadsten trækker sig fra halprojekt
Der bliver ikke noget selvejende halprojekt i Hadsten, der lige nu kunne blive bæredygtig og selvejende.
Sådan er status, efter at den styregruppe der forsøgte at etablere en selvejende hal med basis i Hadsten Hallen, har trukket sig.
Gruppen bag Hadsten Kultur- og Idrætscenter, der består af blandt andet formand Gregers Petersen, filialdirektør Kristen Mark fra Vestjysk Bank, apoteker Lars Persson, samt Hadsten SK og repræsenterer flere af Hadstens foreninger har trukket stikket, efter at politikerne ikke ønskede at give en selvejende hal de betingelser som gruppen mente der skulle til, for at skabe en selvejende hal, med mulighed for selv at kunne betale regningerne.
Ikke flere penge
I budgetaftalen, der blev klappet af i sidste uge, gives der ikke flere indrømmelser til halprojektet i Hadsten end de allerede lovede godt 22 millioner kroner.
Der blev dog givet knap 5,5 millioner kroner til en renovering af blandt andet springgrav og andre renoverings-trængende ting i Hadsten Hallen.
Ønsket var, at udover de i forvejen lovede millioner, så kunne man godt tænke sig lånegaranti for seks millioner kroner yderligere for at gøre det bæredygtigt med det samme. Det ønskede Favrskovs politikere altså ikke i denne omgang.
Borgmester Nils Borring (S) har ved tidligere lejligheder fortalt, at han ikke mener der skal gives flere penge til halbyggeri, end der allerede er givet.
Kommunalt projekt
Dermed bliver byggeriet af en ny hal i Hadsten indtil videre et kommunalt projekt.
I Hammel er man godt i gang med en hal D, mens de frivillige i Søften er godt på vej til at få gang i deres halbyggeri.
Løfterne om penge til haller i både Hammel, Søften og Hadsten blev allerede afgivet under forrige års valgkamp, og det er altså kun Hammel Idrætscenter der har kunnet få gang i deres halbyggeri i første omgang.
Hal millioner venter
Blandt andet på grund af de overførte hal-millioner kroner fra budget 2013 til 2014 har Favrskov Kommune kunnet bryste sig af, at have Favrskov-rekord i godt 200 millioner kroner til anlægsprojekter i 2014 og 2015. Sandheden, er at de fleste af pengene er overført fra 2013.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra formand for Hadsten Kultur- og Idrætscenter, Gregers Petersen i denne omgang.