Anja Andersen møder Skanderborg Håndbold
DHG Odense med Anja Andersen i trænerstaben møder lørdag 11. oktober Skanderborg Håndbolds damer i Morten Børup Hallen
En stor dansk håndboldlegende vil sidde på bænken i Morten Børup Hallen i Skanderborg lørdag eftermiddag, når 1. divisionsopgøret mellem Skanderborg Håndbolds kvindehold og DHG Odenses kvinder skal spilles.
Der er lagt op til et tæt opgør blandt to af holdene i 1. division, som ikke har fået den allerbedste start. De grønblusede kvinder fra Skanderborg har blot fået et enkelt point i de første fem kampe, hvilket placerer dem i bunden på en 12. plads.
DHG Odense har spillet en kamp færre, men har dog alligevel et point mere og ligger lige over Skanderborg på en 11. plads.
Derfor er det vigtige point, der er på spil for begge hold. Skanderborg-træner Kim Lerche er overbevist om, at hans hold nok skal klare det fynske hold.
"Vi har rigtigt meget fokus på vores egen præstation, så derfor er ugen blevet brugt til at se video af os selv. Jeg kan godt garantere for, at pigerne er sultne og vil 'æde' modstanderne," fortæller han til klubbens hjemmeside.
Kampen er lørdag 11. oktober klokken 15.00 i Morten Børup Hallen i Skanderborg.