Fortsæt til indhold

Skanderborg spillede uafgjort mod rækkens nummer to

Sport
Grethe Bo Madsen

Selvom Ajax konstant var et lille skridt foran, havde Skanerborg Håndbolds 1. division damer et point med tilbage efter sidste weekends kamp mod Ajax København.
Skanderborg kom ellers fint fra start med tre mål scoret af Nicoline Bertelsen, men derefter tog Ajax over. Godt målvogterspil af Monika Kongsgaard samt en godt skydende Caroline Theill sikrede dog, at Skanderborg kom tilbage gang på gang frem til slutstillingen 21-21.
“Tilbage står man med følelsen af at have tabt et point, men inderst inde ved vi nok godt, at vi vandt et i stedet for, på en af de sværeste udebaner i rækken. Den proces, vi har været igennem som hold med lidt for mange nederlag i starten, har til gengæld gjort, at vi er kommet styrket ud af en svær tid. Pigerne har fået en tro på, at vi kan vinde, og at vi kan spille lige op med alle hold. Men det har også vækket et fokus hos pigerne om at præstere og yde på dagen,” konstaterede træner Kim lerche efter kampen.