Kolind/Midtdjurs talenter sikker vinder af U19 rækken
Kolind/Midtdjurs vandt U19 duellen på Djursland og rykker op i mesterrække Serie 1
U19 holdene på Djursland har haft rigeligt lejlighed til at føle hinanden på tænderne i dette efterår og den med spænding imødesete duel mellem FC Djurslands talenter og talenterne fra den tidligere samarbejdsklub Kolind i samarbejde med Midtdjurs IF faldt ud til Kolind/Midtdjurs' fordel.
Kolind/Midtdjurs har sikret sig førstepladsen inden sidste spillerunde søndag, hvor duksen tager imod et andet ambitiøst U19 hold, TRIF.
Men hverken FC Djursland eller TRIF kunne matche Kolind/Midtdjurs, som dermed bliver Djurslands repræsentant, når det i foråret går løs i mesterrække Serie 1, som er det trediehøjeste niveau i U19 fodbolden i Danmark.
Vinder inden sidste spillerunde
FC Djursland og Kolind/Midtdjurs vandt hver en af de indbyrdes dueller, men da FC Djursland spillede tre kampe uafgjort, mens Kolind/Midtdjurs kun tabte udekampen mod FC Djursland, er Kolind/Midtdjurs sikre vindere af rækken allerede inden sidste spillerunde.
Søndag kl. 14.00 afsluttes rækken med kampene FC Djursland mod Åstrup/Hammelev og Kolind/Midtdjurs mod TRIF.
Et godt fællesskab
Kolind/Midtdjurs er i efteråret blevet trænet af den tidligere elitespiller Ove Sass.
Holdet består af spillere fra det gamle Midtdjursområde og har spillere både fra Kolind, Ryomgård og Pindstrup, men har også tiltrukket spillere fra andre lokaliteter.
”Spillerne har fundet sammen i et rigtig godt fællesskab og flere af dem er første års U19 spillere, så forhåbentlig har Kolind/Midtdjurs også et rigtig godt U19 hold efter sommerferien,” siger holdleder Peter Hansen fra Pindstrup.