Stjær Boldklub samarbejder med Århus Håndbold
For at styrke håndbolden i Østjylland har Stjær Boldklub og Århus Håndbold nu valægt at indgå et samarbejde
Håndboldafdelingen i Stjær Boldklub skal til at samarbejde med Århus Håndbold for at styrke udviklingen af håndbold i Østjylland. Det oplyser klubben i en pressemeddelelse.
Som en del af samarbejdet får Stjær boldklub mulighed for at få sparring og inspiration af Århus Håndbolds trænere og spillere.
Det vil ske igennem ti inspirationsseminarer for trænere og spillere i NRGi Arena, deltagelse i store netværksdag for klubbens sponsorer og specialtræninger, hvor Århus Håndbold kommer til Stjær og træner klubbens spillere.
“Det betyder meget for os, at vi gennem samarbejdet med Århus Håndbold får mulighed for at give de unge spillere en række gode oplevelser og derigennem blive dygtigere til at fastholde dem i klubben. Det gør vi ved at få inspiration og del i den erfaring, Århus Håndbold deler ud af gennem samarbejdet. Vi glæder os meget til at komme rigtigt i gang,” siger Annette Thorsted fra Stjær Boldklub i pressemeddelelsen.
Stjær Boldklubs håndboldafdeling har cirka 100 spillere på ungdomssiden og cirka 50 seniorspillere i klubben. Derudover er der omkring 50 frivillige trænere, ledere og andre frivillige tilknyttet.