100 nye medlemmer
Himmelbjerg Golf Club med ny formand ved roret
100 nye fuldtidsmedlemmer. Sådan lyder målsætningen for Himmelbjerg Golf Club efter generalforsamlingen forleden, hvor den hidtidige næstformand, Preben Norup, blev forfremmet til formand.
Medlemsfremgangen skal skaffes ved, at det for 2014 bliver muligt at få medlemsskab blot ved at betale et indskud på 1 krone i stedet for aktiekøb, som hidtil har været betingelsen.
Klubbens nye formand blev valgt i stedet for Finn Nielsen, der takkede af efter fire et halvt år på posten.
Det blev samtidig besluttet at udvide klubbens bestyrelse til syv medlemmer, og heraf lade formanden og to menige medlemmer udgøre bestyrelsen i aktieselskabet Himmelbjerg Golf. Tidligere bestod de to bestyrelsen af i alt 10 forskellige personer.
Årsagen til denne ændring er, at driften de sidste år løbende er overført til klubben, så aktieselskabet har færre funktioner nu end før, og ved at have personsammenfald i de to bestyrelser, opnås bedre overblik og kontinuitet, oplyser Annie Jakobsen, formand for sponsor- markedsføringsudvalget.
Bestyrelsen for Himmelbjerg Golf Club består nu af formand Preben Norup, Tom U. Jensen, Jan Hjorth, Peder Carsten Levring, Villy Holm, Kaj Skov, og Annie Jakobsen. De tre førstnævnte udgør også bestyrelsen for aktieselskabet.
Blandt de kommende projekter i klubben arbejdes videre med en ide om at ændre den nuværende udslagshal til et træningscenter, så spillerne via elektroniske skærme kan spille på mange forskellige baner indendørs.
Himmelbjerg Golf Club vil prøve at rejse penge til projektet via forskellige fonde.
Næste golf-arrangement bliver en invitationsturnering den 10. april, hvor medlemmer kan invitere en ikke-golfer til at prøve golfens finurligheder ved en lille turnering på 9 huller på Himmelbjergbanen.