Skanderborg Håndbold fik sølvmedaljer med hjem
Ved Partille Cup i Gøteborg, som er verdens største håndboldturnering, vandt Skanderborg Håndbolds U16-piger sølv
Det blev til flotte sølvmedaljer for Skandeborg Håndbolds U16-piger, da de deltog i Partille Cup i Gøteborg, som er verdens største håndboldturnering, hvor hele 88 hold deltog i U16-turneringen for piger.
Så det må siges at være en godkendt præstation for Skanderborg-pigerne, at de endte som turneringens andetbedste hold.
I finalen mødte Sanderborg Håndbold de forsvarende mestre fra HIK. Den endte med en sejr på 19-12 til HIK, som dermed vandt turneringen for andet år i træk.
I alt deltog der seks hold fra Skanderborg Håndbold i den svenske turnering. Fem af de seks hold gik videre til turneringens A-spil, men det var kun U16-pigerne, som kvalificerede sig til de afgørende kampe.